Przewlekła choroba nerek to praca na pół etatu. Czy da się z nią podróżować?

09 Sierpnia 2019, 14:40

Portugalski podróżnik i bloger zamierza odwiedzić 30 krajów na wszystkich kontynentach. To niezwykłe przedsięwzięcie, ponieważ z powodu choroby nerek Filipe Almeida musi być trzy razy w tygodniu dializowany w specjalistycznych placówkach medycznych. Podróżnik w tym tygodniu, wraz z żoną i synkiem zawitał do Polski

 

Z powodu przewlekłej choroby nerek cierpi obecnie 4 mln Polaków, z czego dializowanych jest 21 tysięcy chorych. Większość z nich nie decyduje się na dalsze podróże.  Przewlekła choroba nerek (PChN) od kilku lat jest wymieniana wśród chorób cywilizacyjnych obok otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy nadciśnienia tętniczego. 

- Przewlekła choroba nerek jest drugą co do częstości, po nadciśnieniu tętniczym, przewlekłą chorobą w Polsce. Dodatkowo, 90% dorosłej populacji Polski ze stwierdzonymi chorobami nerek ma upośledzoną ich czynność. Niestety, większość osób z chorobą nerek nie jest jej świadomych. Do utraty czynności nerek w stopniu wymagającym wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializami lub przeszczepieniem nerki - dochodzi co roku w Polsce u co najmniej 6500 osób (około 170 osób na milion mieszkańców). W najbardziej zaawansowanym stadium (schyłkowa niewydolność nerek) pacjenci podlegają leczeniu nerkozastępczemu, co najczęściej wiąże się z koniecznością hemodializy trwającej zwykle 4-5 godzin 3 razy w tygodniu. Jest to więc praca na pół etatu. Podróże są jednak mimo to możliwe. Trzeba tylko pamiętać o właściwym ich zaplanowaniu oraz skompletowaniu dokumentacji medycznej  - prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

-Dializa zajmuje trochę czasu, ale nie przeszkadzają w niczym. To koniec starego życia, początek nowego, lepszej jakości - dodał.

Pokazać, "że można"

W Polsce i  na terenie Unii Europejskiej, dializy, jako zabieg ratujący życie, są bezpłatne dla wszystkich osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Filipe pokazuje wszystkim pacjentom, którzy wymagają dializowania, że bez problemu mogą wyjechać na weekend do innego miasta, spędzić urlop nad morzem lub odwiedzić dalekich krewnych za granicą. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zaplanować podróż.

 -Staramy się zachęcać chorych do korzystania z możliwości wyjazdu. Pacjenci, którzy rozpoczynają dializę często nie wiedzą o kilkuset stacjach dializ i możliwości realizacji dializ gościnnych. Pacjent powinien zgłosić się na dializę ze skierowaniem, informacją medyczną o statusie wirusologicznym i jak przeprowadzany jest zabieg (chyba, że jesteśmy w bazie elektronicznej dokumentacji medycznej) - mówi dr Dorota Daniewska , Diaverum Warszawa Cegłowska 

- Chcę pokazać, że nawet z przewlekłą chorobą można cieszyć się życiem, spełniać swoje marzenia, zwiedzać świat. Bariery są tylko i wyłącznie w naszych głowach. Wyruszyliśmy w podróż z nadzieją, że uda nam się zainspirować innych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i ich rodziny, do aktywnego spędzania czasu. - powiedział Filipe Almeida.

Poza Europą portugalski podróżnik odwiedzi Kubę, Meksyk, Turcję, Arabię Saudyjską, Izrael, RPA, Indonezję, Tajwan, Tajlandię, Indie, Malediwy, Sri Lankę, Australię, Fidżi, Nową Zelandię oraz Brazylię, gdzie w marcu 2020 zakończy podróż.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz