E-papierosy a napady padaczkowe

12 Sierpnia 2019, 10:28

Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności poinformowała, że prowadzi badania mające ustalić, czy istnieje bezpośredni związek pomiędzy korzystaniem z e-papierosów a pojawieniem się u pacjentów napadów padaczkowych i innych objawów neurologicznych.

Ned Sharpless, pełniący obowiązki komisarza FDA, poinformował, że FDA kontynuuje badania naukowe nad e-papierosami. Mają one przynieść odpowiedź na pytanie czy ich używanie może się wiązać z pojawieniem się u pacjentów objawów neurologicznych m.in. napadów padaczkowych. Informacje o tych ostatnich zaczęły bowiem spływać do agencji i w sumie dotychczas przyjęto 127 zgłoszeń obejmujących okres od 2010 do 2019 roku.

- Doceniamy publiczną odpowiedź na nasze pierwsze zaproszenie FDA do składania raportów (dotyczących incydentów- przyp.redakcji) i gorąco zachęcamy społeczeństwo do przesyłania kolejnych lub uzupełniających raportów zawierających możliwie największą liczbę szczegółów związanych z incydentami- podkreślił Ned Sharpless.

Podkreślił również, że każdy kolejny lub uzupełniony raport to dane, które mogą pomóc FDA w dalszej analizie i pozwolą na zidentyfikowanie czynników ryzyka związanych z korzystaniem e-papierosów. Zapewnił jednocześnie, że agencja podejmuje wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony społeczeństwa, a w szczególności młodzieży, która sięga zarówno po wyroby tytoniowe, jak i e-papierosy.

FDA swój apel wystosowała również do pracowników systemu ochrony zdrowia – w komunikacie podkreślono, by ci ostatni oceniając pacjentów z objawami neurologicznymi pytali ich o używanie elektronicznych papierosów i ewentualnie zgłaszali stwierdzone działania niepożądane.
AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz