Lekarze pozytywnie o pomyśle szczepień w aptekach

12 Sierpnia 2019, 11:23 szczepienie

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy pozytywnie ocenili pomysł umożliwienie farmaceutom przeprowadzenia wybranych szczepień ochronnych w aptekach. Ich zdaniem rozwiązanie to może znacząco odciążyć system opieki zdrowotnej, ułatwić dostęp do szczepień i, jak pokazały doświadczenia europejskie, przyczynić się do podniesienia w Polsce poziomu wyszczepialności przeciw grypie.

Debata o wzmocnieniu roli farmaceutów w systemie ochrony zdrowia trwa od kilkunastu miesięcy. W sukurs nowym rozwiązaniom idą zmiany legislacyjne i m.in. procedowany projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy doświadczenia z innych europejskich państw wskazują, że jednym z korzystnych rozwiązań poprawiających poziom wyszczepialności przeciwko grypie jest umożliwienie przeprowadzania immunizacji w wybranych aptekach.

- Zwiększenie wyszczepialności wśród Polaków jest dla nas priorytetem. Zależy nam na poruszaniu zagadnień związanych z ułatwieniami w realizacji szczepień. Obserwując doświadczenia innych krajów Unii Europejskiej, można zauważyć, że poprawa wyszczepialności jest możliwa tylko przy aktywnym udziale wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia, efektywnie wykorzystującym zasoby wszystkich pracowników ochrony zdrowia (lekarz, pielęgniarki farmaceuci itp.), którzy współdziałając ze sobą, mogą dostarczyć pacjentowi dostępny i profesjonalny serwis medyczny, optymalizując koszty jego realizacji. Wprowadzenie szczepień w aptekach oczywiście wymaga nowego podejścia do tej procedury medycznej i do zmian w ustawodawstwie, ale byłoby jak najbardziej korzystne dla całego systemu opieki. Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty mogłaby być pierwszym i zarazem milowym krokiem na tej ścieżce prawnej – ocenił prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Zdaniem eksperta obecnie obserwowana wyszczepialność przeciw grypie w Polsce kształtuje się na poziomie zaledwie 4 proc. całego społeczeństwa i poziomie ok. 14 proc. w grupie seniorów po 65 roku życia. Niestety jest to poziom niewystarczający bowiem Światowa Organizacja Zdrowia w przypadku osób starszych rekomenduje osiągnięcie poziomu 75 proc. Zdaniem ekspertów jedną z przyczyn niskiej wyszczepialności jest ograniczona wydolność systemu, w którym realizowane są szczepienia – dlatego też możliwość przeprowadzania immunizacji w aptekach wydaje się w ich ocenie korzystnym rozwiązaniem systemowym.
AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Gość Wtorek, 13 Sierpnia 2019, 19:51
Pacjent po szczepieniu powinien spędzić ok. w placówce medycznej. W trakcie szczepienia i po szczepieniu w placówce powinien być lekarz. W miejscu w którym odbywają się szczepienia musi byc zestaw przeciwstrząsowy. Do wykonywania szczepien upoważnieni są :lekarz medycyny, mgr. pielęgniarstwa, pielęgniarka lub położna z ukończonym kursem szczepień. I najważniejsze do szczepienia kwalifikację wystawia lekarz :najczęściej specjalista medycyny rodzinnej lub pediatra,po zbadaniu pacjenta. Kwalifikacja do szczepienia jest ważna 24h