Producenci leków dementują doniesienia medialne: "Chcemy wdrożenia RTR!"

12 Sierpnia 2019, 12:26 leki lekarstwa

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego dementuje, jakoby branża farmaceutyczne była przeciwna wprowadzeniu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego. Pracodawcy podkreślają, że jest to oczekiwane przez przemysł narzędzie, które pozwoli na zwiększenie produkcji leków w naszym kraju, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo Polaków.

 

Refundacyjny Tryb Rozwojowy w ramach środków przeznaczanych na refundację leków może stymulować rozwój produkcji leków w Polsce. Jego wprowadzenie zostało zapisane w przyjętej przez Rząd „Polityce Lekowej Państwa na lata 2018-2022” jako narzędzie realizacji jednego z celów wyznaczonych w tym dokumencie - rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego - czytamy w materiale opracowanym przez PZPPF. 

- Zrozumiałym jest, że firmy, które nie inwestują w Polsce, a jedynie sprzedają na naszym rynku leki są przeciwne preferowaniu dostawców krajowych - stwierdzają producenci leków.

- Polacy mają świadomość, że produkcja leków w kraju to bezpieczeństwo zdrowotne i gwarancja dostępności leków, a także wzrost gospodarczy, miejsca pracy, rozwój nauki i medycyny. Dlatego wydając pieniądze na refundację leków powinniśmy zastanawiać się od kogo kupujemy – mówi Barbara Misiewicz – Jagielak, wiceprezes PZPPF.

Producenci podkreślają, że polskie firmy, jak Polfa Tarchomin, Adamed i Polpharma oraz zagraniczne, jak Mylan, Servier, Sandoz, czy Teva, które zainwestowały w Polsce oczekują, że w interesie Polaków Rząd i Parlament będą wspierać ich działalność gospodarczą. Przypominają, że "wiele państw UE wprowadziło instrumenty stymulujące produkcję leków na terenie swojego kraju i wspiera własny przemysł".

- Ostatni kryzys lekowy udowodnił, że w interesie bezpieczeństwa lekowego polskich obywateli należy jak najszybciej zachęcić producentów do zwiększenia produkcji leków i substancji czynnych w Polsce, a także przenoszenia jej do naszego kraju - czytamy. Jak podkreślają producenci, nie domagają się oni się podwyżek cen produkowanych przez nich leków. Chcą jednak, aby Ministerstwo Zdrowia "nie zmuszało do ich obniżania do poziomu uniemożliwiającego budowanie kapitału inwestycyjnego warunkującego rozwój".

źródło: PZPPF

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz