Szumowski: Każdy ma prawo pracować tyle na ile ma sił. Mniej lub więcej godzin

13 Sierpnia 2019, 16:05 Szumowski

"Nie będę namawiać nikogo do pracy ponad siły" - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z RMF FM komentując zapowiedzi lekarzy-rezydentów dot. akcji masowego wypowiadania klauzul opt-out.

Przypomnijmy, że z początkiem lipca związki wezwały lekarzy do ograniczenia czasu pracy do jednego etatu i 48-godzin tygodniowo, do października.

Lekarze dali też szansę na wstrzymanie akcji protestacyjnych. Jak mówili podczas lipcowej konferencji,  "Rząd musiałby stać się bardziej wiarygodny”.  Domagali się przedstawienia „racjonalnego i rzetelnego programu ochrony zdrowia." Przede wszystkim lekarze domagają się:

  • Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w przeciągu trzech lat
  • Likwidacji kolejek
  • Rozwiązania problemu braku personelu medycznego
  • Likwidacji biurokracji w ochronie zdrowia

-Nie wiem, czy to można nazwać protestem, czy raczej uświadamianiem, jakie prawa mają pracownicy. Każdy ma prawo do pracy w swoim wymiarze godzin, część ma prawo, jeśli uznaje że ma siły, w większym wymiarze godzin. To normalna regulacja prawna, z której każdy może skorzystać lub nie - mówił Łukasz Szumowski. - Przypominam, że przedstawiciele Porozumienia Rezydentów podpisali porozumienie, w którym zgadzają się na poziom 6 procent PKB na zdrowie do 2024 roku. Traktuję to jako obowiązujące - dodał.

Wygląda na to, że słowa ministra nie przekonały środowiska i od dziś ruszył cykl ogólnopolskich, otwartych spotkań dla lekarzy prowadzonych przez przedstawicieli Porozumienia Rezydentów OZZL. Lekarze mobilizują się do protestu i rozmawiają wspólnie o sytuacji w zawodzie lekarza i ochronie zdrowia.

JK 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz