Francja: Koniec z refundacją homeopatii

14 Sierpnia 2019, 12:13 homeopatia

W przyszłości środki homeopatyczne nie będą już refundowane przez ubezpieczenie zdrowotne we Francji. Obecny zwrot 30 procent kosztów zostanie początkowo zmniejszony do 15 procent na przełomie roku, jak ogłosił dziś francuskie Ministerstwo Zdrowia. Od 2021 r. nastąpi koniec refundacji.

Francuska minister zdrowia Agnès Buzyn powiedziała, że faza przejściowa powinna dać zarówno pacjentom, jak i przemysłowi czas na przygotowanie. Francuski organ regulacyjny doszedł do wniosku pod koniec czerwca, że nie ma wystarczających dowodów naukowych na skuteczność homeopatii, które uzasadniałyby jej zwrot z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Mniej więcej jeden na dziesięciu Francuzów stosuje leki homeopatyczne na dolegliwości takie jak przeziębienie i ból gardła. Minister podkreśliła, że wyleczenie z tego typu chorób najczęściej występuje samoistnie. Decyzja zapadła w czasach względnie zrównoważonych funduszy: w ostatnich latach francuskie ubezpieczenie zdrowotne było w stanie znacznie zmniejszyć deficyt miliarda dolarów.

Krytyka obywateli

Tymczasem wielu Francuzów popiera homeopatie i jest przyzwyczajona do tego typu leczenia. Pod petycją o utrzymaniu refundacji podpisało się 1,2 mln obywateli. Z kolei francuskie związki zawodowe obawiają się utraty ponad tysiąca miejsc pracy u producentów środków homeopatycznych i wśród handlowców. Mówi się o około 1300 zagrożonych miejscach pracy. Minister zdrowia jest jednak zdania, że państwo powinno rozliczać się z każdego centa wydanego na refundację leków, i chociaż w skali kraju wydatki na refundacje homeopatii nie są duże, nie powinny mieć miejsca jeśli terapia nie jest skuteczna. Efekt placebo nie wystarczy.

Francja nie jest jedynym krajem gdzie homeopatia jest refundowana: częściowo ma to miejsce np. w Niemczech (jest to indywidualną decyzją kas chorych).

Źródło: aerzteblatt

MM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz