Niemcy: większość nowych leków na rynku nie niesie ze sobą żadnej wartości dodanej

16 Sierpnia 2019, 11:41 leki

W latach 2011–2017 Instytut Jakości i Wydajności w Ochronie Zdrowia (IQWiG) ocenił 216 leków nowo wprowadzonych rynek niemiecki pod względem ich wartości dodanej. W przypadku 58 procent z nich nie udało się potwierdzić żadnych dodatkowych korzyści w porównaniu ze standardową terapią. Raport opublikowano w British Medical Journal (BMJ, doi: 10.1136 / bmj.l4340).

Oceniający zauważyli niewielkie dodatkowe korzyści w niektórych obszarach: w psychiatrii/neurologii sześć procent substancji czynnych przyniosło dodatkową korzyść.

-Zasadniczo można spierać się o to, czy wynik analizy jest tak zły, czy można się go było spodziewać. Nie można oczekiwać, że wszystkie nowe leki przyniosą dodatkową korzyść - skomentował Dawid Pieper z Uniwersystetu Witten/Herdecke. Podkreślił, że wciąż chodzi o badania i rozwój i w tym przypadku oczywiste jest, że mogą mieć miejsce niepowodzenia.

-Z pewnością można próbować zwiększyć udział leków o wysokiej wartości dodanej, ale tylko poprzez przeprowadzenie lepszych badań, a nie przez złagodzenie wysokich standardów ich oceny - powiedział.

Kluczem badania kliniczne

Autorzy sugerują również, w jaki sposób można opracować leki w sposób bardziej wydajny i zorientowany na pacjenta. Resort zdrowia winien coraz częściej żądać danych z badań aktywnie kontrolowanych, tj. badań nowego leku w stosunku do standardowej terapii, od producentów leków, zamiast badań kontrolowanych placebo.

Ponadto polityka zdrowotna może odgrywać bardziej aktywną rolę w rozwoju i dyktować obszary, w których należy opracowywać nowe leki. Obecnie leki ocenianie są pod względem ich działania i profilu ryzyka na poziomie Europejskim, a następnie pod względem wartości dodanej na poziomie narodowym. Według ekspertów największym problemem jest fakt, że działanie nowych leków oceniane jest w stosunku do placebo, a nie do dotychczas stosowanej terapii.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz