Sprzedaż leków do 2024 r.: kto zarobi najwięcej?

19 Sierpnia 2019, 8:23 leki świat

Umarł król, niech żyje król! Tak  podsumować można przygotowane przez Evaluate Pharma, najnowsze dane i prognozy sprzedaży leków biologicznych, dla których ochrona patentowa wygasła, bądź wygaśnie, przed 2024 rokiem.

Zdaniem analityków, wygasanie ochrony patentowej w przypadku leków biologicznych nie zawsze musi oznaczać pogorszenie sprzedaży, czy wręcz jej załamanie.

Dowodem na to są najnowsze dane zebrane przez firmę Evaluate Pharma, które wskazują, że do 2024 roku liderem pod względem sprzedaży będzie Humira (wprowadzona na rynek w 2003 roku), a tuż za nią uplasuje się Lipitor, wprowadzony w 1997 roku, który jeszcze rok temu znajdował się w czołówce najlepiej sprzedających się leków. Na trzecim miejscu w 2024 r. znajdzie się Enbrel (1998), a tuż za nim Rituxan. Piątkę najlepiej sprzedawanych leków biologicznych zamknie wprowadzony na rynek w 2008 roku Revlimid.

W porównaniu z 2018 rokiem zmiany,do jakich dojdzie w 2024 r. będą należały raczej do tych "kosmetycznych", bowiem z pierwszej piątki sprzed roku wypadnie jedynie Epogen, który zastąpiony zostanie Revlimidem, którego ochrona patentowa wygaśnie w 2022 roku.

Eksperci przypuszczają, że jedną z największych wygranych leków biologicznych była dotychczas zdolność do unikania napływu produktów biopodobnych na kluczowym dla producentów rynku amerykańskim. W głównej mierze odpowiedzialna jest za to "energiczna" ochrona patentowa i bariery refundacyjne stawiane produktów biopodobnym.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz