UK: Spada liczba studentów pielęgniarstwa

19 Sierpnia 2019, 8:13 pielęgniarka lekarz lekarka dokumentacja

Nowo opublikowane dane UCAS pokazały, że liczba wniosków o studia na kierunku pielęgniarskim w Anglii jest znacznie niższa niż trzy lata temu, a reformy finansowania nie przyniosły rezultatów.

Ilość kandydatów na studia pielęgniarskie spadła drastycznie po usunięciu stypendium, przy czym wnioski w Anglii spadły o 29 proc. od 2016 r., kiedy to stypendium dla pielęgniarek zostało zniesione. Dane liczbowe jednoznacznie wskazują, że decyzja o usunięciu funduszy dla studentów pielęgniarstwa sprawiła, że liczba pielęgniarek jest niewystarczająca i coraz bardziej daje się zauważyć ich dramatyczne braki w systemie.

Dame Donna Kinnair, dyrektor naczelny i sekretarz generalny Royal College of Nursing (RCN), powiedziała: „Musimy uzyskać znacznie większy wzrost, jeśli chcemy mieć liczbę pielęgniarek potrzebnych do utrzymania służby zdrowia oraz zapewnienia pacjentom opieki na należytym poziomie. Musimy długofalowo zainwestować w pielęgniarstwo. Nie możemy tego zrobić bez znacznego zwiększenia środków rządowych”.

Coraz częściej naciska się na rząd o wprowadzenie zachęt, nie tylko finansowych. Zdaniem ekspertów rządzący muszą zacząć interweniować i nie mogą pozostawiać tak dramatycznej sytuacji przypadkowi. W Walii stypendium pielęgniarskie dla studentów zostało przedłużone do 2020 r., podczas gdy Irlandii Północnej i Szkocji zostało pozostawione. Szkocja była jedynym z czterech państw, w którym liczba wniosków wzrosła 10% w latach 2016-2019.

Źródło: pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz