Szczepionka jest w stanie zapobiec rozwojowi czerniaka

19 Sierpnia 2019, 14:04 Szczepienia

Najnowsze wyniki badań wskazują, że specjalnie stworzona nanoszczepionka zawierająca krótkie łańcuchy aminokwasów jest w stanie zapobiec rozwojowi czerniaka. Pierwsze badania na modelu zwierzęcym wykazują pozytywne efekty zarówno jako metoda prewencji, jak również sposób leczenia już rozwiniętego nowotworu.

- Od lat czynimy postępy w walce z nowotworami, w szczególności z czerniakiem, dzięki różnorodnym metodom leczenia, takim jak chemioterapia, radioterapia i immunoterapia. Wciąż nie istnieje jednak metoda leczenia raka wykorzystująca szczepionki, która jest bardzo skuteczna w zwalczaniu chorób wirusowych- wyjaśnił prof. Ronit Satchi-Fainaro, autor publikacji na łamach "Nature Nanotechnology". W prowadzonym przez niego badaniu po raz pierwszy naukowcy pokazali, że można wyprodukować skuteczną nanoszczepionkę przeciwko czerniakowi i uwrażliwić układ odpornościowy na immunoterapię.

Do stworzenia szczepionki posłużyły małe cząstki wielkości około 170 nanometrów, do których doczepiono dwa peptydy, umożliwiające wprowadzenie zmian molekularnych i komórkowych w interakcjach pomiędzy nowotworem, a organizmem myszy. Skuteczność szczepionki potwierdzono w trzech przypadkach - jako środka profilaktycznego u zdrowych myszy, u myszy chorych jako formę leczenia, a także jako metodę leczenia tkanek pobranych od osób chorych z przerzutami nowotworu do mózgu. Zdaniem naukowców stworzona przez nich nanoszczepionka nie tylko zapobiegła czerniakowi, ale również doprowadziła do zahamowania rozwoju guza i podniesienia wskaźnika przeżycia myszy dotkniętych chorobą.

- Nasze badania otwierają drzwi do zupełnie nowej metody – szczepionki – pozwalającej na skuteczne leczenie czerniaka nawet w najbardziej zaawansowanych stadiach choroby- ocenił prof. Satchi-Fainaro.

Badanie prowadzone przez izraelskich badaczy z Uniwersytetu w Tel Avivie współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz