Wielka Brytania wspólnie z mediami społecznościowymi przeciw antyszczepionkowcom

20 Sierpnia 2019, 9:42

Widmo utraty statusu kraju wolnego od odry popchnęło nowego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona do podjęcia pilnych działań mających poprawić poziom wyszczepialności wśród dzieci i młodzieży.

Boris Johnson zaapelował do mediów społecznościowych o większe zaangażowanie w ograniczanie rozprzestrzeniania się w opinii publicznej informacji generowanych przez ruchy antyszczepionkowe. Jednocześnie zapewnił, że chce by Wielka Brytania odzyskała status kraju wolnego od odry - tylko w pierwszym kwartale tego roku na wyspach odnotowano bowiem ponad 230 przypadków zachorowań.

W ocenie nowego premiera jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są ruchy antyszczepionkowe i ich aktywność w mediach społecznościowych. Dlatego też zaapelował o zwołanie szczytu firm je reprezentujących i przyjęcie wspólnej strategii mającej ograniczyć rozpowszechnianie w mediach społecznościowych nieprawdziwych informacji na temat szczepień.

Obecnie poziom wyszczepialności szczepionką MMR wynosi zaledwie 87 proc. (w odniesieniu do dzieci zaszczepionych dwoma dawkami), podczas gdy poziom jaki chciałby osiągnąć Boris Johnson wynosi 95 proc.

- Po okresie postępu, w którym mogliśmy ogłosić, że Wielka Brytania jest wolna od odry, w tym roku ponownie zaobserwowaliśmy setki przypadków odry. Już jeden przypadek tej okropnej choroby to zbyt wiele i jestem zdeterminowany, by wzmóc wysiłki, aby przeciwdziałać jej rozprzestrzenianiu się- powiedział Boris Johnson.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz