UK: Średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego przekroczył 2 tygodnie

20 Sierpnia 2019, 15:48 lekarz recepta

Średni czas oczekiwania na rutynową wizytę u lekarza rodzinnego w UK wynosi po raz pierwszy ponad dwa tygodnie- wynika z raportu Pulse.

W corocznej ankiecie dotyczącej czasu oczekiwania przebadano 901 lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii i stwierdzono, że średni czas oczekiwania wynosi obecnie 15 dni, po raz pierwszy przekraczając dwa tygodnie. Wyniki wykazały również, że 22 proc. lekarzy rodzinnych stwierdziło, że oczekiwanie na rutynową wizytę trwało dłużej niż trzy tygodnie, a w przypadku 6 proc. dłużej niż cztery tygodnie. Podsumowując: u 180 lekarzy rodzinnych czas oczekiwania wyniósł mniej niż tydzień, u 243 jeden do dwóch tygodni, u 280 dwa do trzech tygodni, a u 142 trzy do czterech tygodni. Najgorsze statystyki przedstawiło 45 lekarzy rodzinnych, którzy twierdzili, że czas oczekiwania na wizytę zajmuje czterech do pięciu tygodni, a u 11 lekarzy więcej niż pięć tygodni (rutynowe wizyty).

Eskalacja problemów

Jeden z lekarzy, u którego czas oczekiwania na wizytę wyniósł od czterech do pięciu tygodni w powiedział: „Liczba pacjentów wciąż rośnie. Jesteśmy słabo wynagradzani za ciężką pracę, którą wykonujemy. Zapotrzebowanie pacjentów wciąż rośnie, ich oczekiwania są coraz wyższe, a fundusze z NHS są niedostateczne. ”

Profesor Helen Stokes-Lampard, przewodnicząca Royal College of GPs powiedziała, że fakt, że umówienie wizyty jest „coraz trudniejsze” i „frustrujące” dla lekarzy rodzinnych. - Lekarze pierwszego kontaktu i nasze zespoły prowadzą więcej konsultacji niż kiedykolwiek wcześniej — ponad milion dziennie w całej Wielkiej Brytanii — ale w miarę wzrostu naszej populacji i większej liczby osób cierpiących na wiele chorób, desperacko potrzebujemy więcej lekarzy i więcej czasu, aby zapewnić naszym pacjentom opiekę na jaką zasługują- powiedziała.

Oficjalne dane z początku tego roku sugerowały, że średni czas oczekiwania wizyty lekarską w Anglii wynosił  ponad trzy tygodnie. Dane te obejmowały jednak również wizyty kontrolne. Z drugiej strony dane NHS wykazały również, że 40 proc. wszystkich wizyt w trybie pilnym odbyło się jeszcze tego samego dnia.

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz