WIM liderem w onkologicznych operacjach laparoskopowych jelita grubego

23 Sierpnia 2019, 14:35

Dr n. med. Andrzej Kwiatkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego został laureatem programu LapCo-Poland – polskiej edycji, uważanego za wzorcowy, brytyjskiego programu akredytacyjnego i szkoleniowego w dziedzinie chirurgii laparoskopowej jelita grubego.

Jak poinformował WIM, w ubiegłym tygodniu podczas 48. Światowego Kongresu Chirurgii w Krakowie dr n. med. Andrzej Kwiatkowski otrzymał dyplom laureata programu LapCo-Poland „Winner of LapCo Audit of Laparoscopic Colorectal Surgery”, a Wojskowy Instytut Medyczny został jednym z dwóch ośrodków rekomendowanych do szkolenia polskich chirurgów w ramach tego audytu.

- Program LapCo powstał w 2007 roku w Wielkiej Brytanii w celu przeszkolenia chirurgów w technikach małoinwazyjnych w chirurgii jelita grubego i spowodował wzrost odsetka operacji laparoskopowych z 5 do 60 proc. obecnie. Jest on uważany za wzorcowy model szkolenia na świecie w tej dziedzinie. Ten narodowy program udowodnił swą wysoką jakość i pozwolił na zmianę, na korzystniejszą dla pacjentów metodę leczenia, bez istotnego spadku jej jakości w trakcie jej nauczania. Aktualnie w Polsce statystki wyglądają analogicznie jak w Wielkiej Brytanii w roku 2007 - tylko od 5 do 10 proc. operacji jelita grubego wykonywanych jest małoinwazyjnie. W związku z sukcesem program LapCo w Wielkiej Brytanii i znacznym zapóźnieniem polskiej chirurgii we wprowadzeniu techniki laparoskopowej w tej dziedzinie, powstał pomysł stworzenia polskiej edycji tego programu pod Egidą Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich (LapCo-Poland). Dla celów tego programu udało się pozyskać twórców tego programu - Marka Colmana i Toma Cecila - wyjaśnia dr A. Kwiatkowski.

Jak przypomniał, początki chirurgii małoinwazyjnej jelita grubego w Klinice sięgają roku 2013. - Obecnie dysponujemy doświadczeniem ponad 700 resekcji laparoskopowych jelita grubego, a blisko 90  proc. resekcji wykonywanych jest małoinwazyjnie. Jesteśmy liderem w Polsce w tej dziedzinie, stąd pomysł dołączenia do programu. Moje własne doświadczenia to blisko 300 resekcji laparoskopowych kolorektalnych - wskazuje dr A. Kwiatkowski.

Zwraca uwagę, że dowody naukowe wskazują na równoważność wyników onkologicznych operacji laparoskopowych raka okrężnicy w stosunku do operacji klasycznych, przy mniejszej liczbie wczesnych powikłań pooperacyjnych. Kluczowe jest zachowanie onkologicznych standardów operacji.

Źródło: WIM
 
BPO
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Eye of Sauron Czwartek, 29 Sierpnia 2019, 19:15
Zrobił 300 resekcji laparoskopwych bo sam siebie do operacji rozpisywał a nikomu nie pomógł, żeby się czegoś nauczył. Takich mamy czasami liderów na pierwszych stronach gazet wypromowanych przez insytuty co chcą z nich na siłę profesorów zrobić, Niech się lepiej pochwali ile miał asyst do tych operacji.