Szwecja zaostrza zakazy dotyczące palenia tytoniu

26 Sierpnia 2019, 10:54 papierosy palenie zakaz palenia

Szwedzki rząd postawił sobie za cel wyeliminowanie zjawiska palenia tytoniu do końca 2025 roku. W tym celu wprowadza zaostrzenia dotyczące palenia papierosów, w tym e-papierosów, w miejscach publicznych.

Dla Szwedów program „wolny od dymu tytoniowego” zakłada, że odsetek palaczy w populacji powinien spaść poniżej pięciu procent. Obecnie oscyluje on wokół 9 proc. społeczeństwa w Szwecji i jest jednym z najniższych w Europie.

W Szwecji od 1 lipca 2019 roku wprowadzono bardziej rygorystyczny zakaz palenia w miejscach publicznych. Zakazem objęto strefy wejściowe i zewnętrzne restauracji, przystanki autobusowe, obiekty sportowe i publiczne place zabaw. Przepisy mają również zastosowanie do e-papierosów. W Szwecji zaleca się, aby w miejscach, w których obowiązują nowe przepisy pojawiły się odpowiednie oznaczenie i zostały one przetłumaczone na inne języki.

Europa chce ograniczyć liczbę palaczy

W Europie w ostatnim czasie dąży się do ograniczenia liczby palaczy i do zmian przepisów dotyczących palenia w miejscach publicznych. We Francji od tego roku obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym w parkach miejskich. W Barcelonie rozgorzała ostatnio dyskusja dotycząca zakazu palenia tytoniu na tarasach. Zakazy obowiązują także w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Pomimo tego odsetek palaczy w krajach takich jak Niemcy wynosi ponad 20 proc.

Źródło: aerzteblatt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz