Ten kubek do kawy może stwarzać zagrożenie dla zdrowia

26 Sierpnia 2019, 11:18

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o decyzji wycofania z obrotu produktu „PL Kubek do kawy z melaminy „to go” z włóknami bambusa”. 

W próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację formaldehydu na poziomie, który zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Formaldehyd jest bezbarwnym gazem o specyficznym, ostrym i drażniącym zapachu. Jest jednym z najczęściej stosowanych związków chemicznych. Wykorzystuje się go głównie (około 50 proc. całkowitej produkcji) do wytwarzania żywic formaldehydowych. Jest też szeroko stosowany jako środek dezynfekcyjny i konserwujący. 

W stężeniach powyżej 25-procentowych działa toksycznie w przypadku narażenia drogą oddechową, kontaktu ze skórą i po spożyciu. Wywołuje oparzenia. Możliwe ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia. Może powodować uczulenia w przypadku kontaktu ze skórą. 

Objawy zatrucia ostrego: w małych stężeniach, nieco przekraczających stężenia dopuszczalne, wywołuje łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek; w większych kaszel, ból głowy, uczucie duszności, kołatanie serca. Może spowodować skurcz oskrzeli.

SPRAWDŹ! Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

Produkt – PL Kubek do kawy z melaminy „to go” z włóknami bambusa

Numer artykułu – 1087631

Numer partii – 71646971

Dystrybutor w Polsce – KIK Sp. z o.o., ul. Legnicka 21 a, 53-671 Wrocław

źródło: GIS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz