M.Morawiecki: Ochrona zdrowia obiera właściwy kurs

28 Sierpnia 2019, 10:56

Reforma zdrowia idzie w bardzo właściwym kierunku, dlatego że potrafiliśmy w kilku obszarach skrócić kolejki, zapłacić za nadwykonania, usprzętowić szpitale i zaczynamy kształcenie lekarzy - przekonywał we wtorek premier Mateusz Morawiecki na antenie TVN24.  

- Wiele robimy, żeby ten wielki tankowiec pod banderą służby zdrowia zszedł na bardziej właściwy kurs - mówił. Dodał, że "to epokowa zmiana w służbie zdrowia", chociaż jak podkreślił, "wiele jest jeszcze do poprawy". 

"Kolejki w wielu obszarach skracają się o miesiące"

Zapytany o to kiedy znikną kolejki do lekarza odpowiedział, że już skrócone zostały kolejki o kilka miesięcy w takich obszarach jak endoprotezy czy zaćma. - Wykupiliśmy nadwykonania z ośmiu lat. Zakupiliśmy bardzo dużo dodatkowego sprzętu, praktycznie za około dwa miliardy złotych - dodał.

6 proc PKB na zdrowie, braki kadrowe i SOR-y

Jednym z sukcesów rządu PiS, według premiera, ma być zwiększenie wydatków na zdrowie do poziomu 6 procent PKB. - To epokowa zmiana dla służby zdrowia - ocenił premier.

Jednocześnie największym problemem obecnego rządu ma być brak specjalistów, co w lwiej części odpowiada za wielomiesięczne kolejki.

- Kolejki do specjalistów będą mogły być skrócone nie tylko wtedy, gdy rząd zagwarantuje odpowiednią pulę pieniędzy, ale również wtedy, kiedy będą specjaliści. (...)  Przez poprzednie 15-20 lat wyjechało z Polski 25-30 tysięcy lekarzy, w związku z tym pierwszą decyzję, jaką podjął pan minister Konstanty Radziwiłł, a minister Łukasz Szumowski ją kontynuuje, to jest kształcenie większej liczby lekarzy - mówił premier. - Dzisiaj kształcimy ponad 50 procent więcej lekarzy. Tylko że proces kształcenia lekarzy trwa około 10 lat - dodał.

Zawód pielęgniarki po 10 latach stał się zawodem pożądanym

Premier na antenie TVN24 podkreślił również, że zawód pielęgniarki "po raz pierwszy od 10 lat stanie się znowu zawodem pożądanym".

- Ja się z tego cieszę bardzo, bo pielęgniarka jest tak ważnym, tak pięknym zawodem, że potrzebujemy jak najwięcej pielęgniarek - mówił. - Powoli staramy się zmieniać rzeczywistość we właściwym kierunku - dodał.

źródło: TVN

JK

 Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

Pielęgniazka z cholernej "służby" zdrowia Czwartek, 29 Sierpnia 2019, 17:15
BZDURY, BZDURY, BZDURY!!!Jakieś tworzenie wirtualnej rzeczywistości.!!!
WAS Czwartek, 29 Sierpnia 2019, 8:36
6% to nikt nie widzial- bredzi jak zwykle- reformy nikt nie zaczal
Adam Środa, 28 Sierpnia 2019, 21:43
Pełna zgoda z Panem Premierem! Ciszę się ze idziemy w dobrym kierunku!
Bartłomiej Perek ( nie kryję się pod pseudonimem) Środa, 28 Sierpnia 2019, 21:04
Szlag trafia jak się to czyta. Kolejki do endoprotez....itd. Po półrocznym czekaniu na konsultację z ordynatorem ortopedii w Kołobrzegu usłyszałem (było to w lipcu br) że jeszcze jedna konsultacja mnie czeka (dzięki uprzejmości sekretarki będzie już w grudniu br) a wstępnie operacja będzie przeprowadzona być może w styczniu 2021 roku. Skrót jak cholera. Pan premier jak zwykle kłamie jak najęty. A ja właściwie powinienem sie cieszyć bo mogłem być zakwalifikowany na rok na przykład 2022.
Dr Środa, 28 Sierpnia 2019, 17:01
Właściwy kurs= niech jadą lub pracują dla idei
Piguła Środa, 28 Sierpnia 2019, 14:12
Czas pomodlić się o zdrowie,żeby człowiek nie załapał się na taki kurs.
takielicho Środa, 28 Sierpnia 2019, 11:53
Morawiecki: Służba zdrowia obiera właściwy kurs...............dodam..... kurs kolizyjny