Niemcy: izby pielęgniarskie z pomysłem na walkę z brakami kadrowymi

28 Sierpnia 2019, 12:34 pielęgniarka

Niemieckie Stowarzyszenie Zawodowe Pielęgniarstwa (DBfK) przedstawiło koncepcję poprawy opieki szpitalnej w Niemczech. Centralnym elementem mają być tak zwane „Magnet Hospitals”, które szczególnie promują rolę pielęgniarek w szpitalu.

System ten ma przypominać rozwiązania wprowadzone w USA, które przyczyniły się do wzrostu atrakcyjności zawodu pielęgniarki. - Obecny niedobór personelu pielęgniarskiego wynika po części z faktu, że szpitale pozostawały w ostatnich dziesięcioleciach w tyle w porównaniu z innymi branżami w kwestii zapewnienia konkurencyjnych miejsc pracy dla pielęgniarek - mówił Martin Dichter, prezes DBfK Northwest, podczas prezentacji koncepcji w trakcie obchodów Dnia Pielęgniarstwa w Dolnej Saksonii.

Według stowarzyszenia, koncepcja „Magnet Hospitals”, która powstała w USA, może sprawdzić się również w Niemczech. Celem jest zwiększenie motywacji do pracy i poprawa wizerunku zawodu pielęgniarki. Obecnie w USA istnieje prawie 500 „Magnet Hospitals” i są one certyfikowane jako takie od 1994 roku. Aby uzyskać certyfikat, należy spełnić rygorystyczne wymagania, oceniające m.in. satysfakcję personelu pielęgniarskiego z pracy i przechodzić okresowy monitoring.

 „Magnet hospitals mogą poszczycić się krótszymi pobytami stacjonarnymi w szpitalach i mniejszą liczbę zgonów wśród pacjentów. Jednocześnie mają mniej problemów ze znalezieniem pielęgniarek i innego personelu medycznego” - mówi Franz Wagner, dyrektor związku pielęgniarskiego DBfK.

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz