MZ: Nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii dla 20 placówek

28 Sierpnia 2019, 12:50 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent

20 ośrodków medycznych, 29 umów i ponad 31 mln zł. Przedstawiciele szpitali z całej Polski zebrali się w Ministerstwie Zdrowia, by podpisać umowy z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomirem Gadomskim na zakup nowoczesnego sprzętu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Nowoczesne mammografy, aparaty HBR do brachyterapii i stacje planowania leczenia – tak wygląda lista zakupów 21 podmiotów medycznych, które dziś spotkały się w Ministerstwie Zdrowia na podpisaniu umów o dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia na zakup nowoczesnego sprzętu w ramach poprawy jakości usług w diagnostyce i leczeniu chorób onkologicznych.

Większość beneficjentów będzie realizować zadanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. „Doposażenie zakładów radioterapii”. Pierwsze umowy z tego projektu zostały podpisane w poniedziałek 26 sierpnia przez Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Józefę Szczurek-Żelazko w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wieloletnim priorytetem tego programu jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach Polski. Szczególnie tam, gdzie dostęp do takich świadczeń nie osiągnął wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Głównym celem w 2019 roku jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia, a także aparatów HDR.

Nowoczesny sprzęt do radioterapii trafi do Białegostoku, Bielsko – Białej, Brzozowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Katowic, Kielc, Koszalina, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry.

Kolejnym zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, na które dziś podpisano umowy, jest „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy”. Ministerstwo Zdrowia inwestuje w sprzęt do diagnostyki raka piersi i w 2019 roku zaplanowało zakup i wymianę wyeksploatowanych mammografów analogowych, kładąc nacisk na zwiększenie liczby systemów cyfrowych.

-Chcemy zapewnić pacjentkom jak najwyższe standardy badań. A wiemy, że najkorzystniejszym kierunkiem jest dążenie do realizacji badań skryningowych właśnie w systemie cyfrowym. Ten system jako jedyny minimalizuje zagrożenie wynikające z promieniowania jonizującego, dlatego chcemy, by tak bezpieczne mammografy pojawiły się w jak największej liczbie szpitali – mówił wiceminister Sławomir Gadomski.

Nowoczesne mammografy trafią do Gdyni, Olsztyna, Koszalina, Poznania i Warszawy.

Zobacz podobne:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz