Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apeluje do MZ ws. programów lekowych

28 Sierpnia 2019, 14:49 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apeluje do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie zdecydowanych kroków w sprawie blokowania przez firmy dostępu do programów lekowych.

ZOBACZ: Stanowisko firmy MERCK w tej sprawie  z 29.08

- Nie możemy poddawać się naciskom firm, które kierują się wyłącznie własnym interesem, a nie dobrem pacjenta. Jest taka prawna możliwość, a my jako organizacje pacjentów, będziemy nagłaśniali takie nietyczne działania - czytamy w apelu skierowanym w środę do Ministrerstwa Zdrowia.

O blokowaniu programów lekowych pisaliśmy tutaj: Blokowanie programów lekowych: nierozwiązany problem

Jak wyjaśnia Koalicja, Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę się na refundację immunoterapii – leku niwolumab dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Decyzję o udostępnieniu leku polskim pacjentom zablokowała niemiecka firma Merck, producent leku dostępnego w ramach programu lekowego B.52 „Leczenie płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi w skojarzeniu z radioterapią w miejscowo zaawansowanej chorobie”, do którego miałby zostać dołączony niwolumab.

Koalicja oceniła zachowanie firmy jako niezrozumiałe i dodała, że firma nie odpowiada na pytania mediów i pacjentów, nie komentuje swojej decyzji.

Przedstawiciele pacjentów dodają, że immunoterapia do tej pory dostępna była dla chorych z nowotworami głowy i szyi w ramach RDTL, jednak przez zawiłość tej procedury, pacjenci niejednokrotnie nie mogli skorzystać z terapii, mimo uzyskania indywidulanej zgody ministra zdrowia na zastosowanie tego leczenia. W opinii Koalicji, wejście niwolumabu do programu lekowego dałoby szansę wielu pacjentom, którzy obecnie nie mają innej opcji terapeutycznej. Zachowanie firmy Merck jest niezrozumiałe, jednakże firma nie odpowiada na pytania mediów i pacjentów, nie komentuje swojej decyzji.

Jak zauważa rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Aleksandra Rudnicka "możliwością wyjścia z tej patowej sytuacji jest dopisanie leku niwolumab w formie załącznika A do istniejącego programu lekowego, jak to miało miejsce w programie B.32 „Leczenie Choroby Leśniowskiego – Crohna”. - Panie ministrze, czekamy na Pana decyzję! Nie możemy poddawać się naciskom firm, które kierują się wyłącznie własnym interesem, a nie dobrem pacjenta - zaznaczyła A. Rudnicka.

Źródło: PKPO

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz