03.09: Fundamenty nowego systemu ochrony zdrowia w Polsce – ewolucja czy rewolucja?

29 Sierpnia 2019, 11:04 pieniądze

Jubileuszowe X Forum Ochrony Zdrowia zostanie zainaugurowane w dniu 3 września o godz. 11:55 panelem  „Fundamenty nowego systemu ochrony zdrowia w Polsce – ewolucja czy rewolucja?”

Zdrowie według badań m.in. firmy Kantar, jest tematem na który najbardziej w kampanii wyborczej będą zwracać uwagę Polacy. Przynajmniej tak deklarują respondenci. 

Podczas panelu „Fundamenty nowego systemu ochrony zdrowia w Polsce – ewolucja czy rewolucja?”, goście Forum Ochrony Zdrowia poszukiwać będą fundamentów nowego polskiego systemu ochrony zdrowia.

Nikt już nie kwestionuje konieczności zwiększenia finansowania publicznego i organizacji finansowania prywatnego w celu zasilenia systemu ochrony zdrowia znacznie większymi środkami. Ustawowe zwiększenie finansowania ze środków publicznych mamy zagwarantowane. Czas zająć się „ucywilizowaniem” środków wydawanych prywatnie.

Jak twierdzą organizatorzy panelu - "naturalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie ubezpieczeń komplementarnych w znacznie szerszym zakresie". Aby to było możliwe niezbędne jest połączenie środków publicznych i prywatnych poprzez możliwość dopłat ubezpieczeniowych do systemu publicznego i zakończenie wieloletniej praktyki zmuszania Polaków do płacenia kilkukrotnie za to samo. - Raz płacimy składkę zdrowotną, a potem na przykład kupujemy abonament prywatny lub płacimy „z kieszeni prywatnej” za niezbędne świadczenie zdrowotne - podkreślają organizatorzy dyskusji. 

I dodają, że podobny chaos panuje po stronie świadczeniodawców. - Na siłę staramy się dzielić świadczeniodawców na publicznych i prywatnych. Siła przyzwyczajenia z czasów słusznie minionych jest olbrzymia i całkowicie nieuzasadniona. W rzeczywistości mamy bardzo różnorodne i często mieszane formy właścicielskie podmiotów leczniczych. Oczywiste i racjonalne jest wybieranie świadczeniodawców, którzy są w stanie zaoferować najlepszą jakość w najniższej cenie, z zachowaniem konkurencyjności i ograniczeń antymonopolowych. Należy od nowa spojrzeć na organizację i kontraktowanie świadczeń w zakresie POZ, opieki specjalistycznej i świadczeń szpitalnych - czytamy w zapowiedzi panelu.

Panel, którego Partnerem jest Grupa Lux-MED, rozpocznie prelekcja: Przełomowe zmiany systemowe ochrony zdrowia. Niezbędna rewolucja czy ewolucja? którą wygłosi Maciej Bogucki, Dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia.

W dyskusji wezmą udział: Anna Rulkiewicz  Prezes Zarządu Grupy LUX MED, Bartłomiej Chmielowiec  Rzecznik Praw Pacjenta, Adam Niedzielski  p.o. Prezesa, Wiceprezes ds. Operacyjnych, Narodowy Fundusz Zdrowia. Ryszard Gellert Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Grzegorz Gielerak  Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, Rafał Holanowski Prezes Zarządu Supra Brokers oraz Jakub Szulc, Expert EY. Dyskusję poprowadzi Maciej Bogucki.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz