Europa ma poważny problem z odrą

30 Sierpnia 2019, 10:02 wirus bakteria odra

Po kilku latach postępu z eradykacją odry, niektóre europejskie państwa zdają się robić krok w tył. Najnowsze dane WHO wskazują bowiem – że spośród 53 państw regionu aż cztery kraje utraciły swój status wolnych od odry.

Z poważnym problemem i utratą statusu kraju wolnego od odry muszą liczyć się Albania, Czechy, Grecja oraz Wielka Brytania. Decyzja ta zapadła po posiedzeniu Regionalnej Europejskiej Komisji Weryfikacyjnej ds. Eliminacji Odry i Różyczki (RVC), w trakcie którego oceniano sytuację epidemiologiczną w poszczególnych krajach na podstawie raportów z 2018 roku.

- Zjawiskiem niepokojącym są przypadki transmisji odry. Jeżeli nie uda się nam utrzymać wysokiego poziomu szczepień w każdej ze społeczności, wówczas zarówno dzieci jak i dorośli będą niepotrzebnie narażeni na cierpienia, a niektórzy nawet na ryzyko śmierci – wskazał dr Günter Pfaff, przewodniczący RVC.

Pozytywną wiadomością jest to, że Austria i Szwajcaria uzyskały status krajów, w których odrę udało się wyeliminować tj. przez co najmniej 36 miesięcy nie doszło w tych państwach do transmisji wirusa endemicznego. W całym regionie pod koniec 2018 roku 35 państw osiągnęło lub utrzymało stan eliminacji odry (w porównaniu z 37 w 2017 r.), dwa przerwały endemiczną transmisję odry (na odpowiednio 12 do 35 miesięcy), natomiast w przypadki 12 państw pojawiły się endemiczne ogniska odry. Tak jak pisaliśmy wcześniej dotychczas na terenie Europy odnotowano około 90 tys. przypadków odry, co jest wynikiem zdecydowanie wyższym niż w całym minionym roku – kiedy to zachorowały 84 462 osoby.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz