W refundacji nowe leki w raku prostaty i reumatoidalnym zapaleniu stawów

30 Sierpnia 2019, 11:19 leki

Wiceminister zdrowia poinformował w czwartek wieczorem, że w refundacji dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów pojawią się dwa nowe leki, a dla pacjentów chorujących na opornego na kastrację raka prostaty - nowy lek oraz zniesienie ograniczenia jakim jest skala Gleasona w kwalifikacji pacjentów do tego programu.

 

Jak poinformował M. Miłkowski na Twitterze, dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów pojawią się dwa nowe leki - tofacytynib (Xeljanz) i baricytynib (Olumiant). - Można je stosować w monoterapii bez metotreksatu. Wielce oczekiwane przez pacjentów oraz reumatologów, gdyż będą one dopełnieniem aktualnego Pr. Lek. RZS - wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że są to leki o nowym mechanizmie działania (inhibitory kinaz janusowych) w formie doustnej. Ich działanie obejmuje blokowanie procesu zapalnego indukowanego wieloma cytokinami.

Zmiany dla chorych na raka prostaty

- Enzalutamid (Xtandi) w ramach programu lekowego dla pacjentów chorujących na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego niestosujących dotychczas chemioterapii. Jest to dopełnienie opcji terapeutycznych występujących obecnie w tym programie - wskazał M.Miłkowski.

- A do tego jednoczesna zmiana programu lekowego dotycząca zniesienia ograniczenia jakim jest skala Gleasona w kwalifikacji pacjentów do tego programu - dodał.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz