GIF: upały a przechowywanie i transport leków

30 Sierpnia 2019, 11:13 farmaceuta apteka recepta leki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny w związku z wysokimi temperaturami przypomina o zasadach dotyczących przechowywania i transportu produktów leczniczych.

- Przypominamy, iż zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne zakazany jest obrót, a także stosowanie produktów leczniczych nieodpowiadających ustalonym wymaganiom jakościowym oraz produktami leczniczymi, w odniesieniu do których upłynął termin ważności. Z uwagi na obecnie panujące warunki atmosferyczne tj. bardzo wysokie temperatury zwiększyło się ryzyko wystąpienia przypadków transportu i przechowywania produktów leczniczych w warunkach nieodpowiadających dla nich wymaganiom - podkreśla GIF w piątkowym komunikacie.

Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina podmiotom zajmującym się obrotem produktami leczniczymi o obowiązku przechowywania i transportu produktów leczniczych w odpowiednich warunkach oraz o konieczności dokładnej weryfikacji czy dostarczane produkty były transportowane i przechowywane zgodnie z wymogami dla danego produktu.

W przypadku podejrzenia, że dostarczane produkty nie odpowiadają wymaganiom jakościowym, zarówno Osoba Odpowiedzialna jak i kierownik apteki, mają obowiązek zawiadomić o tym organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz uniemożliwić dalszy obrót takimi produktami.

Źródło: GIF

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz