NFZ zapłaci za efekt w POZ

30 Sierpnia 2019, 22:24 Adam Niedzielski NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za efekt w podstawowej opiece zdrowotnej - wynika z opublikowanego dziś (30 sierpnia) zarządzenia.

- Płacenie za wynik (P4P) w podstawowej opiece zdrowotnej staje się faktem! Dziękuję partnerom ze środowiska medycyny rodzinnej za współpracę i udział w konsultacjach. Ostateczna wersja zarządzenia uwzględnia również rolę pielęgniarek w wystawianiu e-recept- napisał Adam Niedzielski p.o prezesa NFZ w serwisie społecznościowym Twitter.

Przypomnijmy, że zarządzenie, którego projekt przedstawiono do konsultacji na początku sierpnia (pisaliśmy wówczas NFZ szykuje premie dla POZ), ma na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających w podstawowej opiece zdrowotnej promowanie jakości, a także zwiększenie dostępności do świadczeń i ograniczenie obowiązków biurokratycznych.

W komunikacie centrali NFZ wskazano, że zarządzenie zwiększa poziom finansowania świadczeń, realizowanych przez podmioty podstawowej opieki zdrowotnej, które po procesie akredytacji prowadzonej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia uzyskały od Ministra Zdrowia stosowny certyfikat. Zgodnie z jego zapisami promowane będą podmioty lecznicze POZ, w których wystawiane są e-recepty.

Co więcej NFZ umożliwił świadczeniodawcom zatrudnienie dodatkowych lekarzy w miejscach udzielania świadczeń na obszarach o niskiej gęstości zaludnienia, a także wprowadził motywacyjne zwiększenie poziomu finansowania w przypadku, gdy nastąpi poprawa opieki nad pacjentami chorymi przewlekle na choroby układu krążenia, cukrzycę i choroby tarczycy. Fundusz wprowadza również motywacyjne zwiększenie poziomu finansowania świadczeń w zakresie lekarza poz mające na celu poprawę zgłaszalności pacjentów i pacjentek w ramach profilaktyki chorób układu krążenia oraz raka szyjki macicy.

Zarządzenie usuwa również oświadczenie o przeznaczeniu środków podwyżkowych dla pielęgniarek i położnych. NFZ będzie przyjmować, że takim oświadczeniem będzie złożenie przez świadczeniodawcę faktury za realizację, która uwzględnia powyżej opisywane środki.

Pełna treść zarządzenia.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

maruda Poniedziałek, 02 Września 2019, 8:13
biedacy o rehabilitacji zapomnieli na obszarach wiejski- kolejki roczne- czyli wg NFZ- to leczenie nie jest potrzebne
poz ory Sobota, 31 Sierpnia 2019, 13:44
A jaki to efekt jest placony bo nie widze? e recepta to efekt? czy to ze pacjent „zglosi”?