- Płacenie za wynik (P4P) w podstawowej opiece zdrowotnej staje się faktem! Dziękuję partnerom ze środowiska medycyny rodzinnej za współpracę i udział w konsultacjach. Ostateczna wersja zarządzenia uwzględnia również rolę pielęgniarek w wystawianiu e-recept- napisał Adam Niedzielski p.o prezesa NFZ w serwisie społecznościowym Twitter.
Przypomnijmy, że zarządzenie, którego projekt przedstawiono do konsultacji na początku sierpnia (pisaliśmy wówczas NFZ szykuje premie dla POZ), ma na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających w podstawowej opiece zdrowotnej promowanie jakości, a także zwiększenie dostępności do świadczeń i ograniczenie obowiązków biurokratycznych.
W komunikacie centrali NFZ wskazano, że zarządzenie zwiększa poziom finansowania świadczeń, realizowanych przez podmioty podstawowej opieki zdrowotnej, które po procesie akredytacji prowadzonej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia uzyskały od Ministra Zdrowia stosowny certyfikat. Zgodnie z jego zapisami promowane będą podmioty lecznicze POZ, w których wystawiane są e-recepty.
Co więcej NFZ umożliwił świadczeniodawcom zatrudnienie dodatkowych lekarzy w miejscach udzielania świadczeń na obszarach o niskiej gęstości zaludnienia, a także wprowadził motywacyjne zwiększenie poziomu finansowania w przypadku, gdy nastąpi poprawa opieki nad pacjentami chorymi przewlekle na choroby układu krążenia, cukrzycę i choroby tarczycy. Fundusz wprowadza również motywacyjne zwiększenie poziomu finansowania świadczeń w zakresie lekarza poz mające na celu poprawę zgłaszalności pacjentów i pacjentek w ramach profilaktyki chorób układu krążenia oraz raka szyjki macicy.
Zarządzenie usuwa również oświadczenie o przeznaczeniu środków podwyżkowych dla pielęgniarek i położnych. NFZ będzie przyjmować, że takim oświadczeniem będzie złożenie przez świadczeniodawcę faktury za realizację, która uwzględnia powyżej opisywane środki.
AM