03.09. Mapa sukcesów i drogowskazów dla hematoonkologii w Polsce

02 Września 2019, 11:41 krew krwiodawstwo badania hemofilia

O najistotniejszych wyzwaniach i potrzebach dotyczących chorych na nowotwory krwi oraz krokach milowych jakie zaszły w ostatnim czasie w hematoonkologii będą dyskutowali 3 września uczestnicy debaty "Mapa sukcesów i drogowskazów dla hematoonkologii w Polsce" podczas jubileuszowego X Forum Ochrony Zdrowia. 

Debata Rzeczpospolitej „Mapa sukcesów i drogowskazów dla hematoonkologii w Polsce” odbędzie się 3 września w godz. 15-16.00 w Pawilonie Rzeczpospolitej.

Wśród uczestników debaty będzie m.in. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski,  Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dr Roman Topór-Mądry, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwickim oddziale Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Sebastian Giebel, przedstawiciel Konsylium Pacjentów z Nowotworami Krwi dr Leszek Borkowski, prezes Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej Anna Kupiecka, a moderarować debatę będzie red. Renata Furman z Instytutu Ochrony Zdrowia.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna debata to już czwarte z cyklu spotkań dotyczących hematoonkologii, które odbywają się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. - I to właśnie tu co roku udaje nam się wspólnie z decydentami ds. zdrowia oraz ekspertami z PL i zagranicy omówić najistotniejsze wyzwania i potrzeby dotyczące chorych na nowotwory krwi - dodają.

Przypomnieli ponadto, że Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski uczestniczył w poprzednich spotkaniach z ramienia NFZ, z kolei dziś - jako Wiceminister Zdrowia, dlatego tym bardziej istotne jest zaakcentowanie kroków milowych, jakie zaszły w ostatnim czasie w hematoonkologii:

  • dostęp do nowych terapii, m.in. w szpiczaku mnogim,
  • wykorzystanie po raz pierwszy mechanizmów podziału ryzyka opartych na wynikach klinicznych,
  • prace nad wdrożeniem rejestrów medycznych umożliwiających rozwój mechanizmu pay for performance,
  • otwartość na współpracę ze środowiskiem pacjenckim,
  • kompleksowe zaangażowanie w poszczególne jednostki chorobowe.

Zachorowania na nowotwory krwi coraz częściej obserwuje się u osób młodszych, od 50. roku życia (około 60 proc.). Należy pamiętać, że są to osoby w pełni produktywne, przynoszące PKB do budżetu państwa. Jakie są priorytetowe potrzeby tej grupy chorych, by nadal można było utrzymać wysoki poziom opieki i leczenia? - o tym m.in. dyskutować będą uczestnicy debaty.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz