B.wiceminister zdrowia wygrał z Faktem i czeka na sprostowanie

03 Września 2019, 13:48 Marcin Czech (MZ)

B. wiceminister zdrowia Marcin Czech wygrał apelację do wyroku dot. publikacji sprostowania na łamach Faktu. W lipcu gazeta opublikowała artykuł mówiący, że M. Czech odpowiada za utratę przez budżet państwa milionów złotych za brak wydania decyzji o refundacji jednego z leków.

Jak przypomina portal MGR.FARM, w lipcu 2018 roku w dzienniku „Fakt” ukazał się artykuł pod tytułem „Szef NFZ do ministra zdrowia o jego zastępcy: Przez niego tracimy miliony!”. Ówczesny wiceminister zdrowia Marcin Czech był w nim oskarżany o podejmowanie decyzji refundacyjnych, które kosztowały NFZ setki milionów złotych. Chodziło o lek Herceptin (substancja czynna trastuzumab) stosowany przy leczeniu raka piersi. 

Po publikacji, informacje w niej zawarte dementowało Ministerstwo Zdrowia. Artykuł w Fakcie 6 lipca 2018 roku, a 10 lipca pełnomocnik Marcina Czech skierował do redaktora naczelnego dziennika wniosek o opublikowanie sprostowania. Gazeta jednak go nie opublikowała, a Marcin Czech nie otrzymał żadnej informacji o przyczynie odmowy jego publikacji. W rezultacie sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.
 

Wygrana apelacja i sprostowanie

Pierwszy wyrok w tej sprawie, który zapadł w październiku 2018 roku, okazał się niekorzystny dla byłego wiceministra zdrowia, ponieważ sąd stwierdził m.in., że wniosek o sprostowanie nie spełniał wymogów formalnych.M. Czech wniósł apelację od tego wyroku, która ostatecznie 25 kwietnia 2019 r. sąd uznał za częściowo zasadną. Sąd zobowiązał dziennik Fakt do bezpłatnego opublikowania sprostowania o treści:„W związku z opublikowaniem w dniu 06.07.2018 r. w dzienniku (…) artykułu pt. „(…)” oświadczam, że:
  1. Nie jest prawdą, że jako wiceminister (…) jestem odpowiedzialny za utratę przez budżet państwa milionów złotych ze względu brak wydania od 2016 r. decyzji o refundacji leku biorównoważnego dla leku zawierającego substancję (…), bowiem na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie (…) powołany zostałem w dniu (…), natomiast dopiero w maju 2018 r. lek biorównoważny zawierający substancję (…) został zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków.
  2. Wniosek refundacyjny leku biorównoważnego został złożony w dniu 25 maja 2018 r., a decyzja refundacyjna dotycząca zarówno leku oryginalnego jak i biorównoważnego wydana została w najszybszym możliwym terminie tj. 28 czerwca 2018 r. Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1 lipca 2018 r. Listy leków refundowanych publikowane są co 2 miesiące, a zatem biorąc pod uwagę datę rejestracji leku oraz złożenie wniosku refundacyjnego nie było nawet fizycznej możliwości by lek biorównoważny wpisać na listę wcześniej.”

Wyrok sądu apelacyjnego zapadł w kwietniu 2019 roku, jednak treść wyroku opublikowano w Portalu Orzeczeń dopiero w pod koniec sierpnia. Dziennik Fakt dotychczas sprostowania nie opublikował.

– Potwierdzam – wygrałem :-). Sprostowania nie wydrukowali :-(. Dlatego się nie chwaliłem. Nieetyczne zachowania dziennikarki szybkie, droga sądowa wolna… – napisał na Twitterze Marcin Czech.

Marcin Czech odszedł ostatecznie z ministerstwa zdrowia w styczniu 2019 roku. 
 
BPO
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

check Wtorek, 03 Września 2019, 16:22
A co z materialami ws podwyzki ceny leku dla firmy R na wniosek ministra? Ktos cos wie? Gazeta pisala, sluzby weszly po dokumenty i co? To nie prawda?