Aptekarz skieruje na EKG? Dlaczego nie!

04 Września 2019, 10:15

Już za niespełna miesiąc w wybranych brytyjskich aptekach farmaceuci będą mogli zaoferować swoim pacjentom wykonanie badania EKG - donosi portal The Pharmaceutical Journal. Świadczenie ma być finansowane przez NHS.

Pilotaż rozwiązania ma ruszyć już 1 października, a jego celem jest wczesna identyfikacja pacjentów z niezdiagnozowaną chorobą sercowo-naczyniową. Rolą farmaceutów będzie nie tylko rozpoznanie problemu pacjenta, ale również właściwe pokierowanie go na dalsze badania.

Obecnie w brytyjskich aptekach pacjenci mogą już zmierzyć poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, natomiast nowością ma być rejestrowanie chorych i kierowanie ich do praktyk lekarzy rodzinnych.

W ocenie NHS, pomyślne zakończenie pilotażu da nadzieje na wdrożenie rozwiązania we wszystkich aptekach na przełomie 2021/2022.

W ocenie Keitha Ridge'a, szefa ds. farmacji w NHS, nowe rozwiązanie ma w pełni wykorzystywać umiejętności kliniczne lokalnych farmaceutów i zakłada, że apteki staną się lokalnymi centrami zdrowia dostępnymi 24 na dobę przez siedem dni w tygodniu.

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz