Ł.Szumowski: wyzwaniem m.in. opieka długoterminowa i płacenie za efekt

04 Września 2019, 13:16

Opieka długoterminowa, płacenie za efekt oraz koordynacja między POZ, AOS i szpitalami - to wyzwania dla systemu ochrony zdrowia, na które wskazywał minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas panelu "Inwestycja a nie koszt - jak i dlaczego zwiększać nakłady na ochronę zdrowia?" w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak mówił minister zdrowia obszary, które są obecnie najważniejsze to wyzwania demograficzne i rola opieki zdrowotnej. Jak mówił jest to obszar do współpracy miedzy resortem zdrowia oraz resortem rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wyjaśnił, że chodzi o zapewnienie opieki długoterminowej, ponieważ osób niesamodzielnych będzie coraz więcej. Dodał, że ministerstwo zdaje sobie sprawę, że obecnie jest za mało zakładów opiekuńczo-leczniczych, dziennych domów opieki. - To wyzwanie na przyszłą kadencję, żeby zbudować sieć, (...) która też dała by nową role szpitalom powiatowym, aby przygotować się na boom demograficzny osób potrzebujących pomocy - podkreślił.

Jako drugi obszar do działania wskazał na konieczność przebudowy koordynacji pomiędzy POZ, AOS i szpitalami. Zaznaczył, że dobra koordynacja tych zakresów pozwoliłaby na zmniejszenie hospitalizacji, które są najbardziej kosztowne dla systemu.

Z kolei trzecim obszarem, który jest priorytetowy według Ł.Szumowskiego jest informatyzacja i budowa systemu płacenia nie tylko za to, że pacjent jest leczony, ale także za to, jak jest leczony m.in. czy wraca do pracy, czy są rehospitalizacje. - Trzeba zbudować rejestry - mówił minister. - Chcemy, aby NFZ stał się ubezpieczycielem, który patrzy, czy pieniądze są wykorzystane w sposób najlepszy dla pacjenta - zaznaczył Ł.Szumowski.

- Inwestycja w zdrowie jest znakiem firmowym tej kadencji naszego rządu, parlamentu. Wszyscy się zorientowaliśmy, że nie może tak dalej być w służbie zdrowia, jak było przez lata, że jest to obszar niedoinwestowany, personel zarabia znacznie mniej niż w gospodarce, że polscy pacjenci nie mają dostępu do leczenia, do nowych technik, nowych terapii. Lata zaniedbań spowodowały brak kadr, ucieczkę kadr za granicę gdzie były lepsze warunki, że sektor gospodarki biomedyczny w Polsce nie jest tak duży, jak mógłby być, innowacyjne badania i terapie nie są tak obecne w Polsce, jak mogłyby być w porównaniu z innymi krajami - przekonywał minister. - Naprawa wielu lat zaniedbań wymaga czasu, pieniędzy i kadr. To ani jeden rok, ani jedna kadencja - dodał.

- Wyzwaniem które przed nami stanęło, to wzrost nakładów na ochronę zdrowia i realne zakotwiczenie tego w ustawie, czyli ustawa 6 proc. Ustawa 6 proc. to za mało. Jak zrealizujemy ją do końca, to będziemy rozmawiali o kolejnej. Zdrowie, zgodnie z tym co mówią Polacy, jest jednym z super priorytetów które są w debacie publicznej. Zadanie 6 proc. zrealizowaliśmy. W tym roku powinno być 98 mld zł nakładów (na ochronę zdrowia - red.), a mamy 102 mld zł. To pokazuje skupienie się na niedoinwestowaniu ochrony zdrowia - wskazywał Ł.Szumowski.

Jako kolejny obszar, w którym obecny rząd podjął już działania wskazał kadry. - Bez kadr nie mamy służby zdrowia. 3 tys. więcej miejsc na studiach medycznych, wzrost wejścia pielęgniarek do zawodu - wyliczał. - W tej kadencji priorytetem byli ludzie, bo trudno zarządzać szpitalem bez personelu, a personelu za chwilę by nie było. Skupiliśmy się na ludziach, by mieli lepsze warunki pracy i płacy - dodał.

- Kadry i nakłady żeśmy poprawiliśmy, a zostaje jeszcze jakość leczenia. Wdrażamy rejestry, chcemy oceniać efekt i jakość leczenia - zaznaczył minister.

Jak zapowiedział, w przyszłej kadencji wyzwaniem będą też innowacje, inwestycje w nowoczesne działania. - Niedługo będziemy mieli plan na rzecz rozwoju badań klinicznych w Polsce i to jest kilka miliardów zł, które jesteśmy w stanie ściągnąć do Polski i trafią do szpitali, do pacjentów trafią nowe leki - wskazywał Ł.Szumowski.

Według ministra zdrowia, Polacy nie oczekują naprawy systemu ochrony zdrowia w miesiąc, ponieważ wiemy, że to nie jest realne.

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Piter Czwartek, 05 Września 2019, 9:21
"Kadry i nakłady żeśmy poprawiliśmy"... powiało optymizmem