Polacy polubili usługi e-zdrowia?

05 Września 2019, 13:13 recepta e-recepta

– Głównym naszym systemem jest system e-zdrowie (P1). W jego ramach, od stycznia 2020 roku wejdzie ustawowy obowiązek wystawiania e-recept we wszystkich podmiotach leczniczych. Mamy ich obecnie podłączonych blisko 6 tysięcy. Ponad połowa z nich wystawia regularnie e-recepty. Do pacjentów trafiło ich ponad 6,5 miliona – mówił podczas panelu  „Innowacyjność i informatyzacja w ochronie zdrowia”  Bartłomiej Wnuk, Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W Krynicy Trwa XXIX Forum Ekonomiczne.

B. Wnuk podkreślał duży wzrost popularności wśród pacjentów rozwiązań e-zdrowia. – Z informacji, które do nas napływają wynika, że pacjenci prosząc o e-recepty sami wskazują na związane z nimi udogodnienia: możliwość wykupienia leku w różnych aptekach, bez konieczności posiadania dokumentu recepty przy sobie, czy brak konieczności pojawiania się u lekarza gdy dany lek bierzemy regularnie. Możemy bowiem wtedy zadzwonić do przychodni i poprosić o wystawienie e-recepty - mówił.
 
Dodał, że kolejna usługa systemu e-zdrowie (P1) – elektroniczne skierowanie – jest obecnie w fazie pilotażu, ale i tutaj wzrost popularności tego rozwiązania jest widoczny. W pilotażu uczestniczy 38 podmiotów, które wystawiły do tej pory ponad 2 tysiące e-skierowań.
 
– Dzięki zmianom ustawowym, od września wdrażana będzie funkcjonalność wydruku informacyjnego e-skierowania, który będzie jednocześnie tradycyjnym skierowaniem. To oznacza, że będzie można wykorzystywać e-skierowania również w tych podmiotach, które nie są jeszcze podłączone do systemu. Pracujemy nad tym i widzimy, że to zainteresowanie jest z dnia na dzień coraz większe – mówił szef CSIOZ.

Wskazał również, że w kontekście informatyzacji ochrony zdrowia na poziomie lokalnym, w październiku CSIOZ – dzięki przeprowadzonej ankiecie – uzyska informację na temat skali wzrostu tej informatyzacji w porównaniu z ubiegłym rokiem.
 
– Ważne jest to, że na poziomie lokalnym, by wystawić e-zwolnienie, e-receptę czy e-skierowanie nie są potrzebne bardzo zaawansowane systemy. – To są raczej podstawowe rozwiązania z dostępem do internetu. One wystarczą do tego by móc korzystać z systemów centralnych – podkreślił.
 
Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywa się już po raz XXIX. Wśród tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji konferencji są również te dotyczące ochrony zdrowia. W tym roku, w ramach jubileuszowego, 10 Forum Ochrony Zdrowia dyskusje skupia się m. in. wokół innowacyjności i informatyzacji w ochronie zdrowia, zdrowiu publicznym i problematyce związanej z profilaktyką, kadrach medycznych i ich kompetencjach. 
 
Źródło: CSIOZ
BPO
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz