3,9 mln złotych trafi na wsparcie medycyny transplantacyjnej

06 Września 2019, 13:56

Sprawnie działający koordynatorzy transplantacyjni oraz dalsza organizacja systemu pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów - to główne cele Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej na 2019 rok. Resort zdrowia wskazuje, że na realizacje kluczowych zadań programu zagwarantowano kwotę 3,9 mln złotych.

Jak zapewnił Janusz Cieszyński równolegle prowadzone są działania zmierzające do budowy systemu koordynatorów żywego dawstwa oraz koordynatorów hematologicznych, a działanie te mają wspierać rozwój medycyny transplantacyjnej oraz zwiększyć liczbę procedur przeszczepów.

- Obecnie w ramach środków finansowych zabezpieczonych w Narodowym Programie Medycyny Transplantacyjnej zatrudnionych jest 152 koordynatorów działających w 149 szpitalach- podkreślił Janusz Cieszyński w odpowiedzi na poselską interpelację. Dodał jednocześnie, że w latach 2019-2020 w szpitalach realizowane będą szkolenia personelu mające na celu podniesienie umiejętności komunikacji dotyczącej pobierania narządów do przeszczepów.

Do końca sierpnia w całym kraju narządy, komórki i tkanki pobrano od 325 zmarłych dawców, w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta była wyższa i wynosiła 347 dawców. W tym roku najczęściej przeszczepianym narządem od osób zmarłych były nerki (583 procedury), tuż za nimi znalazły się przeszczepy wątroby (208 procedur) oraz serca (94 procedury). Natomiast w przypadku żywych dawców do końca sierpnia liczba przeszczepień nerki wyniosła 33 (w analogicznym okresie 2018 wyniosła ona 24), a części wątroby - 13 (w analogicznym okresie 2018 wyniosła ona 15). Na początku września lista pacjentów oczekujących na narządy wynosiła 1956 osób.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz