Niemcy: kasy chorych toną w długach

10 Września 2019, 9:25 pieniądze euro

Zmiany prawne i wzrost wydatków doprowadziły do pogorszenia sytuacji kas chorych w Niemczech.

 

Największy niedobór zanotowała kasa chorych FAZ (297 mln euro), AOK ma deficyt 67 milionów euro, a Betriebs­Krankenkassen 126 milionów euro. Przewodniczący zarządu kasy chorych AOK, Martin Litsch, powiedział, że obecna sytuacja w zakresie dochodów wynika z faktu, że ustawodawca chciał, aby aktywa zostały zmniejszone i zwrócone ubezpieczonemu jako obniżka stawki składki. Tymczasem wzrost wydatków jest już zauważalny w wyniku planowanych reform. W drugiej połowie 2019 r. można przewidzieć dalsze wzrosty kosztów, na przykład w związku z nowymi przepisami zwiększającymi ceny leków.

Ceny rosną, ale korzyści dla ubezpieczonych nie zwiększają się

Dodatkowe koszty kas chorych  wyniosą około 29 mld euro w okresie od 2019 r. do 2022 r. Najwyższe wydatki generują koszty związane z obsługa systemu do skrócenia kolejek na wizyty u specjalistów i dodatkowa opieka personelu pielęgniarskiego.


Tymczasem państwo niemieckie osiągnęło miliardową nadwyżkę w pierwszej połowie 2019 r., pomimo spowolnienia gospodarczego, dlatego w pierwszej połowie roku rząd korzystał przede wszystkim z wpływów z podatków i mógł pozwolić sobie na redukcję składek na ubezpieczenia społeczne.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz