Nowe technologie pomogą NHS w walce z sepsą

09 Września 2019, 10:36 ezdrowie informatyzacja komputer

NHS England ogłosiło, że setki pacjentów uratowano dzięki niedawnego wprowadzonemu ogólnokrajowemu programowi walki z sepsą, dzięki lepszemu wykorzystaniu technologii cyfrowej w szpitalach.

Program obejmuje naukę rozpoznawania wczesnych objawów sepsy, a także nową technologię „ostrzegania i działania”, która wykorzystuje algorytmy komputerowe do odczytywania parametrów życiowych pacjentów i ostrzegania lekarzy o pogorszeniu się ich stanu. Do tej pory trzy wiodące szpitale - Liverpool, Cambridge i Berkshire - używają tego typu alarmów, aby pomóc w identyfikacji sepsy i informować lekarzy, gdy stan pacjentów się pogarsza.

Liczy się każda minuta

W samym Cambridge liczba zgonów spowodowanych sepsą stale spadała w ciągu ostatnich trzech lat, a dzięki nowemu systemowi alarmowania i działania, w ciągu ostatniego roku uratowano co najmniej 64 pacjentów. Ostatnia analiza danych przeprowadzona przez naukowców z King’s College London wykazała, że ​​pacjenci, którzy przeżyją sepsę, są narażeni na większe ryzyko śmierci przez okres do pięciu lat.

Dr Ron Daniels z brytyjskiego stowarzyszenia Sepsis Trust z zadowoleniem przyjął inicjatywę, „zwłaszcza w czasach, gdy krajowa uwaga skupia się na szybkiej diagnozie i leczeniu posocznicy”. Dodał, że każda technologia, która pomaga klinicystom w podejmowaniu szybkich decyzji w przypadku wykrycia oznak ostrzegawczych posocznicy jest cenna.

- Z każdą godziną, która upływa, zanim odpowiednie antybiotyki zostaną podane, ryzyko śmierci wzrasta - mówił.

Po sukcesie wersji testowej programu planowane jest wprowadzenie go w całej Anglii.

Źródło: pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz