GIS ostrzega: wykrycie substancji alergennej w pieczarkach marynowanych

09 Września 2019, 11:27

O wykryciu substancji alergennej – dwutlenku siarki w produkcie pn. „Pieczarki marynowane całe KRISTER”, którego etykieta nie zawiera informacji o obecności tej substancji - informuje GIS.

Jak poinformował GIS, w produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono zawartość ogólnego dwutlenku siarki (E 220) na poziomie 62,6 ± 4,3 mg/kg. Tymczasem na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności składnika alergennego – dwutlenku siarki.

GIS ostrzega, że spożycie produktu przez osoby z alergią na dwutlenek siarki i siarczyny może wywołać u nich reakcję alergenną.

Chodzi o Pieczarki marynowane całe KRISTER, 900 g, producent: Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Zakład Produkcyjny Krister Teresa Krupa, ul. Hallera 26, 33-200 Dąbrowa Tarnowska, numer partii: 1, data minimalnej trwałości: 01.2020.

GIS wskazała, że prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z producentem w celu określenia źródła występowania dwutlenku siarki w produkcie.  Ponadto organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują wycofanie produktu z obrotu.

Producent rozpoczął proces wycofywania od kontrahentów całego asortymentu (pieczarki całe i krojone o gramaturach 300 g i 900 g) bez względu na numer partii i datę minimalnej trwałości. 

GIS zaleca aby osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

Źródło: GIS

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Darek Poniedziałek, 09 Września 2019, 12:16
Proszę o wpisanie w GOOGLE - pieczarki z regału aluminiowego. Tam GIS nie interweniuje !!!!!
inf Poniedziałek, 09 Września 2019, 12:12
Główny Inspektor Sanitarny wykrył DWUTLENEK SIARKI w pieczarce , a nie potrafi wykryć GLINU(aluminium) w innej pieczarce. Mało tego GIS jest informowany że w pieczarce wykryto u jednego z pieczarkarzy w pow. Sokołowskim GLIN , a jak wiadomo jest to pierwiastek szkodliwy dla zdrowia i życia ludzi ,