Pierwsza operacja ginekologiczna w asyście robota Da Vinci

10 Września 2019, 11:48 robot da vinci synektik

W poniedziałek 9 września warszawski Szpital Mazovia rozpoczął wykonywanie zabiegów ginekologicznych w asyście Robota Da Vinci. To przełom przede wszystkim dla pacjentek z chorobami nowotworowymi narządu rodnego. Z pomocą robota operowano pacjentkę chorą na raka. To przełom w leczeniu pacjentek z rakiem trzonu macicy i endometriozą.

W poniedziałek  operacji poddano kobietę chorą na raka trzonu macicy. Z pomocą robota pacjentce usunięto macicę razem z jajnikami, jajowodami i węzłami chłonnymi. Po zabiegu kobieta  czuje się dobrze, za kilka dni będzie mogła opuścić szpital.

Na  świecie  operacje w asyście robota da Vinci w przypadku raka trzonu macicy oraz we wczesnych stadiach raka szyjki macicy są od lat powszechne, w Polsce ten rodzaj medycyny dopiero nabiera rozpędu.

Co daje robot Da Vinci?

Dzięki odpowiedniej wizualizacji i powiększeniu obrazu oraz stabilności ramion robota możliwe jest usunięcie wszystkich widocznych ognisk choroby przy mniejszym ryzyku uszkodzeń sąsiadujących struktur.  Dzięki temu zaobserwowano mniej powikłań okołooperacyjnych w porównaniu do klasycznej chirurgii. Dzięki użyciu Robota Da Vinci lekarz może niezwykle precyzyjnie usunąć nowotwór, nie naruszając połączeń nerwowych odpowiadających np. za trzymanie moczu. Dzięki nieosiągalnej dla ludzkiej ręki precyzji robota,  udaje się uniknąć uszkodzeń naczyń, nerwów wewnątrz jamy brzusznej, pęcherza czy odbytnicy. Mała inwazyjność tego typu zabiegów niesie za sobą krótszy czas pobytu w szpitalu i zdecydowanie szybszy przebieg okresu rekonwalescencji.

To szczególnie ważne dla pacjentek operowanych z powodu choroby nowotworowej, gdzie czas odgrywa kluczową rolę i jak najszybciej  należy rozpocząć leczenie uzupełniające pod postacią radio- lub chemioterapii.

Zastosowanie robota da Vinci stanowi krok milowy w leczeniu endometriozy

Choroba ta dotyka co dziesiątą  kobietę, utrudniając  codzienne funkcjonowanie z powodu silnego bólu oraz niepłodności. Jednym ze sposobów leczenia jest radykalne wycięcie wszystkich widocznych ognisk endometriozy.

Robot da Vinci może przynieść również korzyści dla kobiet w okresie pomenopauzalnym cierpiącym z powodu problemu wypadania narządu rodnego. Sakrokolpopeksja  to jedna z możliwości leczenia metodą małoinwazyjną pozwalającą na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.

W Szpitalu Mazovia zabiegi ginekologiczne w asyście Robota da Vinci będą wykonywane przez zespół pod kierunkiem dr n.med. Macieja Olszewskiego – specjalisty ginekologii onkologicznej, posiadającego certyfikaty i ukończone kursy w zakresie chirurgii laparoskopowej oraz chirurgii robotycznej, będącego członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, International Gynecological Cancer Association oraz European Society of Gynecological Oncology.

źródło: mat.pras.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ireneusz Wtorek, 01 Października 2019, 9:43
Brawo! ja miałam zabieg urologiczny w szpitalu Mazovia właśnie z wykorzystaniem tego robota. To była dla mnie jedyna szansa tak naprawdę na całkowite wycięcie guza. i się udało. Jestem na dzień dzisiejszy zdrowy. Zespół na medal.