Mazowsze: dodatkowe 43 mln zł dla szpitali

10 Września 2019, 12:14 kasa pieniądze

Dodatkowe 43 mln zł trafią jeszcze w tym roku do mazowieckich szpitali. NFZ przekazał do akceptacji ministra zdrowia i ministra finansów projekt zmiany w planie finansowym dotyczący podziału środków z dotacji przekazanej w 2018 r. Funduszowi z budżetu państwa.

W skali kraju będzie to 343,8 mln zł od 1 października na wzrost wyceny świadczeń o 4 proc. w szpitalach I stopnia i o 3 proc. dla szpitali II stopnia.

Na Mazowszu w ramach sieci szpitali funkcjonuje 37 szpitali I poziomu zabezpieczenia oraz 7 szpitali II poziomu zabezpieczenia. łączna kwota ryczałtu na 2019 r. wzrośnie dodatkowo o 43 mln zł.

O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas wtorkowego briefingu w Urzędzie Mazowieckim podkreślił, że to dobry dzień dla szpitali powiatowych na Mazowszu. Jak mówił, dyrektorzy placówek będą mogli wykorzystać dodatkowe środki m.in. na podwyżki wynagrodzeń dla najmniej zarabiających w szpitalach. wyraził nadzieję, że te dodatkowe pieniądze spowodują, że opieka nad pacjentem będzie lepsza, a czas oczekiwania na specjalistów w szpitalach - krótszy.

Krzysztof Żochowski, wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych podkreślił, że to te dodatkowe środki to ulga dla szpitali, ponieważ od ubiegłego roku obserwować można pogorszenie się sytuacji szpitali powiatowych. - To da szansę, aby nasze szpitale odzyskały stabilność finansową. (...) To decyzja bardzo dla nas ważna, ponieważ daje  perspektywę i nadzieję - zaznaczył. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz