Ł.Szumowski: Średnio dodatkowo milion plus dla szpitala

10 Września 2019, 12:30 pieniądze

Dodatkowe 344 mln zł dostaną szpitale I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali. Pieniądze trafią do 373 szpitali, co oznacza, że średnio każdy z nich otrzyma ok. 1 mln zł. Takie dotacje zakłada nowy projekt zmiany w planie finansowym NFZ przedłożony do akceptacji ministra zdrowia oraz ministra finansów.

Jak wyjaśnia MZ, to już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń. Łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł czyli 9 proc. w skali roku.

Oprócz szpitali o znaczeniu regionalnym dodatkowe środki przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są głównie w ośrodkach referencyjnych (szpitalach klinicznych i instytutach badawczych). Większe finansowanie trafi m.in. na zabiegi jaskry czy kompleksową opiekę nad pacjentem w oddziale udarowym.

Zarządzenie zakłada wprowadzenie współczynnika korygującego 1,04 dla szpitali I stopnia oraz 1,03 dla szpitali II stopnia, co powinno - według MZ - poprawić ich kondycję.  

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że zmiany w finansowaniu mają być wprowadzone ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r., czyli obejmą 3/4 rocznej wartości podwyżki wraz ze środkami na wrzesień. - To pieniądze, które uruchomiliśmy z dotacji z budżetu państwa. W sumie w tym roku to ponad 800 mln zł - wyjaśnił.

Łączny wpływ tych zmian na plan finansowy NFZ to 344 mln zł. - To średnio milion plus dla każdego ze szpital - mówił Ł.Szumowski.

Zaznaczył, że jest to dla szpitali nowa informacja. - To taka miła niespodzianka, że szpitale mają dodatkowe środki - dodał minister.

Jak podkreślał, jest to to kadencja inwestowania w ludzi i jest to ruchy niezbędne po to, aby pacjent był bezpieczny. - W tej chwili przyszedł czas aby więcej pieniędzy przeznaczyć na ryczałt, gdzie dyrektorzy często dają radę. Na pewno takie wzmocnienie finansowe pomoże tym szpitalom w zakresie finansowym, ale chodzi o to, aby pracownicy byli, aby byli zadowoleni, aby pacjent miał opiekę, aby ilość pracowników była wystarczająca, więc dyrektorzy muszą dysponować finansami, aby tę kadrę mieć - mówił Ł.Szumowski.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że to już trzecia transza wzrostu w tym roku, a te środki łącznie dadzą szpitalom 802 mln więcej w skali roku. - Dodatkowe pieniądze które są w systemie trafiają tam gdzie są najpotrzebniejsze - mówił wiceminister. - Szpitale I stopnia zostaną skorygowane współczynnikiem 1,04, a II stopnia – 1,03 - wyjaśnił i dodał, że wszystkie te środki trafią do szpitali z transzą za wrzesień z wyrównaniem od 1 stycznia.

- Środki te pozwolą poprawić sytuację i pozwolą wypłacić środki, które powinny trafić do pracowników. NFZ będzie kontrolował, czy szpitale realizują wszystkie ustalenia płacowe zgodnie z treścią porozumień - mówił J. Cieszyński.

Jak informuje MZ, przeciętny wzrost wyniesie ok. 1 mln zł w skali roku, w przypadku największych podmiotów będzie to prawie 3,4 mln zł, z kolei najmniejsze szpitali otrzymają po ok. 50 tys. zł. Łącznie podwyżka obejmie 373 szpitale. Najwięcej z nich – aż 141 podmiotów – mieści się w przedziale od 0,5 do 1 mln zł, w zakresie do 0,5 mln plasuje się 90 podmiotów, a w zakresie od 1 do 1,5 mln – 89 podmiotów.

Przykładowo, o ok. 2,3 mln zł wzrośnie ryczałt w warszawskim Szpitalu Wolskim i inowrocławskim Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka, a o ok. 1,1 mln zł - w Szpitalu nr 1 w Rzeszowie oraz Szpital w Krasnymstawie.

Minister pytany o zadłużenie szpitali powiatowych, odparł, że dane zostaną opublikowane natychmiast po tym, jak zostaną wprowadzone korekty związane z przekazaniem szpitalom dodatkowych środków.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz