KIF: rośnie liczba wakatów dla fizjoterapeutów w szpitalach. Dlaczego?

11 Września 2019, 15:59 KRAWCZYK MACIEJ

Większość młodych fizjoterapeutów nie chce pracować w sektorze publicznym, a przede wszystkim w szpitalach. Dlaczego? O tym mówił podczas Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy Zdrój prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Jak wygląda praca w szpitalu?

– To ciężka i odpowiedzialna praca. Często fizjoterapeuta musi pracować z osobami w stanie zagrożenia życia, dziećmi, czy osobami przed i po poważnych operacjach – opisywał w Krynicy Maciej Krawczyk.

– Przy tym wszystkim fizjoterapeuta pozostaje bez ścieżki rozwoju zawodowego. Po ukończeniu specjalizacji nie może spodziewać się on większych zarobków aż do emerytury – mówi prezes KIF.

W jego ocenie, to główne powody, dla których średnia wieku pracujących w szpitalach fizjoterapeutów jest znacznie wyższa, niż w pozostałych segmentach rynku. – Osoby po 50-tce już zostają w szpitalach, często z przyzwyczajenia. Młodzi, z ogromną wiedzą wybierają rynek perspektywiczny, prywatny – dodał.

Raport KIF

Jak informowaliśmy w czerwcu, Krajowa Izba Fizjoterapeutów zleciła międzynarodowej firmie badawczej Kantar zbadanie m.in. sytuacji finansowej polskich fizjoterapeutów. W badaniu udział wzięło ponad 16 tysięcy spośród ok. 61 tys. fizjoterapeutów posiadających prawo wykonywania zawodu.

- Typowy polski fizjoterapeuta to młoda, ok. 36-letnia kobieta, która skończyła pięcioletnie studia. Zazwyczaj pracuje w przychodni lub szpitalu, ale bywa, że z konieczności dorabia w kilku miejscach. Zarabia w podmiotach leczniczych w oparciu o umowę o pracę 2 158 zł netto. Dla porównania średnie wynagrodzenie netto w kwietniu 2019 r. w Polsce wynosiło 3680 zł – mówił prezes KIF podczas konferencji poświęconej raportowi. Z badania wynikało też, że w publicznych placówkach pracują częściej starsi fizjoterapeuci, a młode osoby wybierają prace z wyższymi zarobkami np. w spa.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Specjalista Środa, 11 Września 2019, 21:14
Ścieżka rozwoju zawodowego? Specjalizacja? A kto upodlił specjalistów, zrównał ich z innymi? Nie nasze władze?.Dlaczego więc inni mają docenić tych, którzy się kształcą .Kto stworzył przepisy, że specjalista po wielu latach nauki został zrównany z magistrem z 3 letnim stażem pracy.Sami siebie niszczymy, a chcemy by nas ceniono.
mgr z ponad 3 letnim stażem Czwartek, 12 Marca 2020, 22:43
zmień pracę, weź kredyt...