A.Niedzielski: dodatkowe 343,8 mln zł trafi do szpitali powiatowych na początku października

12 Września 2019, 9:46 Adam Niedzielski NFZ

- Dodatkowe 343,8 mln zł trafi do szpitali powiatowych na początku października - zapowiada w rozmowie z Polityką Zdrowotną p.o. Prezesa NFZ Adam Niedzielski i wyjaśnia ile środków trafi do jakiego typu szpitala.

We wtorek minister zdrowia poinformował o dodatkowych środkach jeszcze w tym roku dla szpitali powiatowych: Ł.Szumowski: Średnio dodatkowo milion plus dla szpitala. O szczegóły zapytaliśmy p.o.Prezesa NFZ Adama Niedzielskiego.

Polityka Zdrowotna: Skąd pochodzą dodatkowe środki, które mają trafić do szpitali?


Adam Niedzielski: Środki pochodzą z funduszu zapasowego NFZ, który został zasilony środkami budżetowymi. Uruchomienie tych środków przez NFZ wymagało zgody Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia, którą udało mi się uzyskać praktycznie od ręki. Sprawna współpraca z resortami finansów i zdrowia jest kluczem do szybkiego reagowania na bieżącą sytuację w systemie opieki zdrowotnej.

Polityka Zdrowotna: Kiedy pieniądze realnie trafią do szpitali?

Adam Niedzielski: Stosowne zarządzenie wydam tak szybko jak to jest możliwe. Wczoraj ukazał się projekt ze skróconym czasem konsultacji. Myślę, że docelowo pieniądze trafią do szpitali na początku października razem z płatnością za rachunki za świadczenia udzielone we wrześniu 2019 roku.

Polityka Zdrowotna: Minister zdrowia mówił o średnio milionie zł dla szpitala. Ile dodatkowych środków trafi do jakiego typu szpitali?


Adam Niedzielski: Dodatkowe środki w wysokości 343,8 mln zł są dedykowane szpitalom powiatowym. W skali kraju do szpitala I poziomu trafi średnio ponad 750 tys. zł, a do szpitala II poziomu ponad 1,3 mln zł.

Polityka Zdrowotna: Na co zostaną przeznaczone dodatkowe środki w szpitalach?

Adam Niedzielski: To zadanie dyrektorów szpitali. Oni tu decydują - takie kompetencje elastycznego zarządzania przyniosła im sieć szpitali. Z całą pewnością środki te zostaną wykorzystane na pokrycie wzrostu kosztów funkcjonowania placówek, o których niejednokrotnie mówili sami dyrektorzy szpitali. Chodzi między innymi o pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych oraz wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

autor Czwartek, 12 Września 2019, 14:30
Co z pozostałymi ok. 200 szpitalami w PSZ?
W projekcie 344M z 370M (93%) idzie do I i II stopnia, a do pozostałych 4 stopni tylko 26M (7%) i to tylko za wybiórcze procedury JGP.
Tymczasem zatrudnienie ogółem w tych 200 szpitalach jest pewnie bliskie tym z I i II stopnia, a więc problemy kosztowe o których mówi Prezes analogiczne. Te szpitale nie poradzą sobie same...