Od 12 września opieka stomatologiczna w każdej szkole

12 Września 2019, 12:18 Stomatologia

Dentysta, pielęgniarka lub higienistka w każdej szkole – gwarantuje ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, która dziś wchodzi w życie.

Jednym z głównych zapisów ustawy jest obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z opieki stomatologicznej.

Obecnie w szkołach ulokowanych jest ponad 700 zakontraktowanych gabinetów dentystycznych – zapewniała podczas środowej konferencji w Ministerstwie Zdrowia, wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Jeśli w szkole takiego gabinetu nie ma, to dyrektor bądź gmina, zobowiązana jest do podpisania stosownego porozumienia z gabinetem stomatologicznym w rejonie placówki, który będzie musiał zapewnić „priorytetowy dostęp” do świadczeń dla uczniów.

Obecnie w Polsce na 24 tys. szkół przypada 7 tys. gabinetów stomatologicznych, co w trakcie opiniowania projektu ustawy podkreślały środowiska lekarskie. Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko odniosła się do tego stwierdzając, że w placówkach gdzie dostęp do gabinetów jest mocno ograniczony, luki uzupełnić mają dentobusy. Dodała, że do tej pory skorzystać ze świadczeń w dentobusach miało już ponad 52 tys. uczniów.

Pielęgniarka szkolna z nowymi obowiązkami

Kolejnym założeniem nowych przepisów jest określenie koordynującej roli pielęgniarki szkolnej. – Od dziś, na pielęgniarkę szkolną spada obowiązek planowania postępowania w opiece nad dziećmi.  To ona będzie zlecać wszelkie działania podejmowane w zakresie opieki zdrowotnej w szkole. Szczególnie chodzi o "dobrą współpracę między lekarzami, rodzicami, nauczycielami, pedagogami, dyrektorami szkół i władzami samorządowymi" – podkreśliła wiceminister.

Raportowanie z rezultatów realizacji ustawy

Stan opieki zdrowotnej nad uczniami ma być stale monitorowany. Ten obowiązek przejmą wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka, który corocznie będzie opracowywał i przedstawiał ministrowi zdrowia informację o realizacji ustawy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz