Ł.Szumowski: Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna całą dobę

17 Września 2019, 13:44 media społecznościowe telefon

Od września Telefoniczna Informacja Pacjenta działa całodobowo - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślał, że pacjenci mogą tam dowiedzieć się m.in. o najkrótszych terminach leczenia, miejscach udzielania pomocy medycznej w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

- Zapowiadaliśmy, że utworzymy przyjazne centrum dla pacjenta, gdzie będzie mógł się dowiedzieć, gdzie pójść do lekarza, gdzie jest najszybszy termin. I od września ta infolinia działa całodobowo - mówił Ł.Szumowski.

P.o.prezesa NFZ Adam Niedzielski ocenił, że to "chwila bardzo znacząca", bo do tej pory brakowało takiego profesjonalnego rozwiązania służącego informowaniu pacjentów jak się poruszać po systemie i szukać informacji.

- Od początku roku działała infolinia zorganizowana siłami NFZ w godz. 8-16, ale to z punktu widzenia pacjentów było niewystarczające. Od września działa już całodobowo, co oznacza, że można uzyskać informacje w zakresach, które mają charakter pilny np. gdzie szukać pomocy w ramach NOL. Jeżeli ktoś się w nocy źle poczuje, to może za pomocą infolinii dowiedzieć się gdzie uzyskać pomoc - wyjaśnił A. Niedzielski.

Dodał, że chodzi o pomoc w poszukiwaniu szybszych terminów leczenia. - Można zapytać poprzez infolinię, czy jest możliwość uzyskania świadczenia szybciej, bo średni czas może bardzo się różnić od pierwszego dostępnego terminu - mówił A. Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że TIP obejmuje obecnie także komunikację mailową, możliwość prowadzenia czatu, prowadzenia rozmowy w języku migowym w określonych godzinach. - Jest także obsługa w języku angielskim, bo część pytań dotyczy realizacji świadczeń w ramach EKUZ - dodał.

A. Niedzielski ocenił, że pierwszy okres funkcjonowania infolinii nie należał do łatwych, jednak obecnie  średni czas oczekiwania na odebranie połączenia to 11 sekund, czyli połączenie jest odbierane praktycznie od ręki. Dodał, że obecnie "odbieralność" telefonów jest na poziomie 95-96 proc., podczas gdy wcześniej było to ok. 60 proc. 

P.o. prezesa Funduszu wyjaśnił, że pacjenci pytają przede wszystkim o terminy i miejsca udzielana świadczeń. Poprzez TIP pytają także o kierowanie na leczenie uzdrowiskowe np. na jakim etapie jest skierowanie lub czy nie zwolniło się miejsce w kolejce oczekujących.

W ramach TIP pacjenci pytają również o dostępność leków, czyli gdzie można dany lek uzyskać.

Jak podsumował minister zdrowia, to zmiana całkowicie fundamentalna dla pacjenta, bo do tej pory pacjent, który chciał się dowiedzieć o kolejkach, musiał szukać tego po rożnych stronach internetowych, a nie zawsze taką wiedzę mieli starsi pacjenci.

Infolininia w liczbach

Konsultanci w ciągu ostatnich 2 tygodni odebrali ponad 33 tys. połączeń. Średni czas rozmowy to blisko 5 minut, a średni czas oczekiwania na połączenie to 11 sekund.

Krótsze kolejki do TK, rezonansu, zaćmy

Ł.Szumowski zwrócił ponadto uwagę, że dzięki TIP pacjenci mogą uzyskać informacje o placówkach, gdzie najszybciej mogą wykonać rezonans, tomografię, czy operację zaćmy, a terminy te znacznie się skróciły m.in. dzięki nielimitowemu finansowaniu i dosypaniu pieniędzy.

Podał liczbę placówek, gdzie świadczenia te można wykonać w ciągu 14 dni. W przypadku rezonansu jest to 78 placówek, tomografii - 284, a zaćmy 140. Okres oczekiwania skrócił się także w przypadku operacji wszczepienia endoprotez. W ciągu 30 dni taki zabieg endoprotezy biodra można zrealizować w 134 placówkach, zaś endoprotezy kolana - w 121 placówkach. - Pacjent może dowiedzieć się na infolinii, gdzie uzyskać te świadczenia w ciągu dni - podkreślił minister zdrowia.

Infolinia NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta działa pod numerem 800 190 590, a połączenia z jej numerem w całej Polsce jest bezpłatne. Infolinię w ciągu doby obsługuje ok. 60 konsultantów z firmy zewnętrznej wyłonionej w przetargu. Jak zapowiada NFZ, docelowo TIP na wzór brytyjskiego NHS, pozwoli na uzyskanie prostych porad medycznych.

BPO 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz