Ł.Szumowski o walce z mafiami lekowymi: trzeba robić jeszcze więcej

15 Września 2019, 23:34 Leki

- W sprawie mafii lekowych trzeba robić jeszcze więcej, trzeba wzmocnić GIF i utworzyć coś w rodzaju "policji lekowej" - podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany we wtorek przez dziennikarzy o działania podejmowane przeciwko nielegalnemu wywożeniu leków z Polski, odparł, że Ministerstwo na pewno "nie planuje podwyżki cen leków".

- Jeżeli mówimy o mafiach lekowych, to jeżeli nasi poprzednicy zlikwidowali kary i odpowiedzialność karną za wywóz leków, a były nawet z tego ministerstwa wychodzące dokumenty, które mówiły, że można wywozić te leki zagranicę, to siłą rzeczy te mafie się rozwinęły. To co myśmy zrobili, to wprowadziliśmy odpowiedzialność karną, współpracę z krajową administracją skarbową i inspekcją transportu drogowego - służby mundurowe, które mogą wchodzić razem z inspektorami do transportu drogowego lub uzyskać informacje o działaniach finansowych - wskazywał minister.

- Umożliwiliśmy dostęp do informacji skarbowej i to ruszyło. Jeżeli popatrzymy na cyfry, to w 2017 r. była pierwsza możliwość dostępu do takich informacji i już w 2018 r. były pierwsze kary, a teraz w 2019 r. suma nałożonych kar to 400 mln zł - dodał.

Ponadto wskazał na zakaz posiadania jednocześnie zakładu leczniczego i hurtowni farmaceutycznej w jednym miejscu, aby wyeliminować fikcyjny obrót lekami. - Miarą efektu nie jest tylko ilość nałożonych kar. Już nie jest tak łatwo te leki wywozić, więc więcej ich zostaje w Polsce - ocenił.

- Teraz mamy systemy on-line, które pozwalają śledzić każde pudełko leku i dane o sprzedaży. To drastycznie uszczelniło system obrotu lekami, jeżeli mamy dane z godziny na godzinę o sprzedaży pudełek w aptekach. Widzimy każde statystyczne wahnięcia i to są miejsca do sprawdzenia - podkreślał Ł.Szumowski.

Jednocześnie zapowiedział, że trzeba robić jeszcze więcej. - Trzeba wzmocnić GIF, utworzyć coś w rodzaju „policji lekowej” , czyli inspektorów wyposażonych w mocniejsze niż do tej pory kompetencje. Ale to jest na przyszłą kadencję - przekonywał i dodał, że propozycje w tej sprawie znalazły się w programie wyborczym PiS. Zdrowotne obietnice PiS

BPO

Polecamy także;

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz