Mazowsze wybrało trzech realizatorów programu in vitro

18 Września 2019, 10:04 in vitro

Media Partner, Centrum Zdrowia Warszawa oraz Gravida realizować będą mazowiecki program leczenia niepłodności metodą in vitro. Ze wsparcia samorządu skorzysta w sumie 440 par.

Zarząd województwa mazowieckiego wybrał realizatorów samorządowego "Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego". Spośród 10 ofert, jakie wpłynęły do magistratu, komisja konkursowa wybrała trzech realizatorów- Medi Partner, Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. oraz Gravida Sp. z o.o.
– Jesteśmy na ostatniej prostej. Wiemy już, kto będzie realizował nasz program. Przed nami jeszcze podpisanie umów i ruszamy z dofinansowywaniem. Bardzo się cieszę, bo czeka na to wielu rodziców z Mazowsza, dla których in vitro jest jedyną szansą na stworzenie pełnej rodziny. Warto jednak pamiętać, że to nie jest jedyny tego typu program realizowany przez samorząd Mazowsza. Od 2017 r. wspieramy bowiem naprotechnologię – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Program dedykowany parom mającym problemy z powiększeniem rodziny będzie realizowany  do 2022 roku, a na jego realizację w budżecie Mazowsza zarezerwowano prawie 6,7 mln zł. Warto podkreślić, że z uwagi na fakt iż koszty przedstawione w ofertach były dużo niższe od pierwotnie szacowanych, z programu będzie mogło skorzystać zdecydowanie więcej par. W sumie środki przeznaczone przez samorząd województwa mazowieckiego gwarantują przeprowadzenie 1322 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, które obejmą ok. 440 par z województwa mazowieckiego (przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur). Co więcej przeprowadzonych zostanie również 20 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym stosowanym np. u pacjentek chorujących na nowotwory.
– Na Mazowszu jest wiele par, które starają się o dziecko, a jedyną nadzieją dla nich jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wiemy, że wiąże się to często z dużym obciążeniem finansowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego cieszę się, że przez kolejne cztery lata będziemy wspierać mazowieckie pary w ich dążeniu do spełnienia marzeń o rodzicielstwie – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Pary, które zdecydują się na uczestnictwo w programie będą mogły skorzystać zarówno z własnych gamet, jak również z gamet pobranych od anonimowego dawcy, jeżeli będą takie wskazania medyczne. Jedna para będzie mogła liczyć na dofinansowanie w wysokości od 5,2 –15,6 tys. zł. Wsparcie dotyczyłoby 3 prób przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego. A każdej pacjentce - w ramach programu leczenia przed leczeniem gonadotoksycznym - zostanie zrefundowana procedura mrożenia komórek jajowych, maksymalnie do kwoty 2,8 tys. zł.

Dla kogo wojewódzkie in vitro i mrożenie gamet

Kryteria kwalifikacji par obejmują - mieszkańców województwa mazowieckiego (osoby fizyczne mieszkające na terenie województwa mazowieckiego w rozumieniu Kodeksu cywilnego od 12 miesięcy w chwili aplikowania do programu). Ponadto pary, które będą chciały uczestniczyć w procedurze powinny m.in. mieć powyżej 20 lat oraz posiadać stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.
Natomiast panie, aplikujące do programu w celu zamrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym, powinny posiadać stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną chorobę nowotworową lub inną chorobą, której leczenie wymaga zastosowania terapii gonadotoksycznej. Wojewódzki program nie określa dla tej procedury dolnej ani górnej granicy wieku, gdyż o kwalifikacji do programu będzie ostatecznie decydował lekarz, kierując się wskazaniami medycznymi.  

Warto przypomnieć, że Mazowsze nie jest pierwszym województwem, które zdecydowało się finansować procedury zapłodnienia pozaustojowego metodą in vitro. Wcześniej program zapowiedziało również województwo lubuskie i liczne lokalne samorządy m.in. Wrocław, Częstochowa, Bydgoszcz, Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Słupsk, czy Pabianice.


AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz