Mazowsze: z dodatkowych 129 mln zł, do szpitali powiatowych trafi 43 mln zł

19 Września 2019, 14:07 kasa pieniądze

- Ze 129 mln zł, które trafią do Mazowieckiego Oddziału NFZ jako dodatkowe środki z funduszu zapasowego, 43 mln zł trafi do 37 szpitali I poziomu i 7 szpitali II poziomu sieci szpitali, czyli do szpitali powiatowych - poinformował w czwartek dyrektor MOW Filip Nowak. 

F. Nowak wyjaśnił podczas briefingu prasowego, że oprócz pieniędzy dla szpitali, dodatkowe środki będą przeznaczone na Tomografię Komputerową, rezonans, operacje zaćmy, endoprotezoplastykę, czyli te obszary, gdzie NFZ stara się skrócić kolejki.

- Na TK, rezonans, okulistykę ogłosiliśmy dodatkowe postępowania konkursowe, aby zwiększyć dostęp pacjentów do tych świadczeń - dodał F. Nowak.

Robert Krawczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie potwierdził, że postępowanie na świadczenia w zakresie rezonansu dla dzieci jest ogłoszone. - Jesteśmy blisko podpisania umowy - dodał. - To nie jedyne nowe świadczenie, które udało nam się zakontraktować z Funduszem w tym roku - podkreślił.

Wentylacja mechaniczna

F. Nowak odniósł się także się do informacji w mediach o zaprzestaniu w kilku województwach przyjmowania pacjentów na domową wentylację mechaniczną z powodu niezapłaconych nadwykonań. Uspokajał, że świadczenia z zakresu wentylacji mechanicznej są finansowane przez MOW NFZ na bieżąco, a nadwykonania są rozliczane.

- Świadczenia z zakresu wentylacji mechanicznej są priorytetem w całym kraju - mówił. Dodał, że MOW NFZ rocznie przeznacza na wentylację mechaniczną blisko 40 mln zł. - Nie ma zagrożenia, że pacjenci na Mazowszu, a podejrzewam, że i w całej Polsce, nie będą mieli dostępu do wentylacji mechanicznej - przekonywał dyrektor MOW NFZ.

Wojciech Mizerko z ośrodka Orpea, który ma umowę na świadczenia z zakresu wentylacji mechanicznej dla dorosłych, ale też dla dzieci, potwierdził, że wentylacja mechaniczna zawsze była priorytetem dla mazowieckiego oddziału NFZ, a nadwykonania nigdy nie były kwestionowane, co pozwala na przyjmowanie każdego potrzebującego pacjenta z gwarancją, ze nadwykonania zostaną zapłacone.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz