#NieŚwirujIdźNaWybory stygmatyzuje osoby z problemami zdrowia psychicznego

19 Września 2019, 16:04 rpp

- Akcja „Nie świruj, idź na wybory”, mająca zachęcać do udziału w kampanii, w sposób niedopuszczalny utrwala negatywne stereotypy i stygmatyzuje osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego, czy doświadczające kryzysu zdrowia psychicznego - ocenia Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.

 

"Nie świruj, idź na wybory" to zyskująca na popularności akcja, która ma zachęcić do udziału w wyborach. Bohaterzy krótkich filmików inicjują krótką, z założenia, humorystyczną scenkę, która za każdym razem kończy się puentą "Nie świruj, idź na wybory". Akcja zainicjowana przez fotografa Tomasza Sikorę wzbudza jednak spore kontrowersje w internecie. Największe emocje wzbudził film z udziałem Wojciecha Pszoniaka:

Do całej akcji odniósł się Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Stwierdził, że negatywne, stygmatyzujące przekazy, mogą wpływać na pogorszenie sytuacji osób cierpiących na problemy ze zdrowiem psychicznym. Mogą opóźnić poszukiwanie pomocy czy podjęcie niezbędnego leczenia. Pogłębiają też negatywne nastawienie otoczenia i niezrozumienie problemów tych osób – w domu, szkole czy pracy.

Środowiska naukowe, organizacje pozarządowe i eksperci od dawna wzywają do podjęcia zdecydowanych działań, mających zapobiec rozprzestrzenianiu bardzo krzywdzących stereotypów na temat osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, czy szpitali psychiatrycznych. - Zupełnie nieakceptowalne jest symulowanie objawów zaburzeń psychicznych czy neurologicznych przy okazji publicznych wystąpień - opisał.

Zaapelował o rozwagę, szacunek dla drugiego człowieka i powstrzymanie się od dyskryminujących, wykluczających zachowań.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz