GIF wstrzymuje w obrocie leki z ranitydyną

19 Września 2019, 23:21 GIF

Zanieczyszczenie substancji czynnej nitrozoaminami (NDMA) stało się podstawą do wstrzymania w obrocie przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego dziesięciu popularnych leków na zgagę zawierających w swym składzie ranitydynę.

Preparaty, których dotyczy wstrzymanie w obrocie, wytwarzane są przez sześciu producentów - Berlin-Chemie, Sandoza, Polpharmę, Tevę, Aurovitas Pharma oraz Polfarmex. Powodem decyzji wstrzymującej, którą objęto wszystkie serie popularnych preparatów na zgagę, była informacja o zidentyfikowaniu zanieczyszczeń nitrozoaminami (NDMA), o których już informowaliśmy.

- Główny Inspektor Farmaceutyczny po analizie posiadanego materiału dowodowego uznał, że w interesie społecznym jest prewencyjne wstrzymanie w obrocie wszystkich produktów leczniczych, zawierających substancję czynną Ranitidium, w związku z podejrzeniem co do ich jakości- czytamy w decyzji GIF.

Jakie ryzyko niesie za sobą przyjmowanie leków zanieczyszczony NDMA? Rok temu przy okazji problemów z jakością walsartanu eksperci EMA wskazali, że przyjmujący zanieczyszczony walsartan w dawce 320 mg dziennie przez kolejnych siedem lat szacunkowe ryzyko zachorowania na nowotwór kształtuje się na poziomie jednego przypadki na 5 tys. pacjentów.
 
AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz