Raport ONZ: Więcej kobiet i dzieci przeżywa dziś niż kiedykolwiek wcześniej

20 Września 2019, 12:41

– Obecnie więcej kobiet i ich dzieci udaje się uratować niż kiedykolwiek w historii, wynika z najnowszego raportu ONZ przygotowanego pod przewodnictwem UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jednak mimo postępu, kobieta w ciąży lub noworodek umiera gdzieś na świecie co 11 sekund.

Od 2000 r. liczba zgonów wśród dzieci zmniejszyła się prawie o połowę, a wśród matek - o jedną trzecią. Wynika to głównie z lepszego dostępu do niedrogiej i odpowiedniej jakości opieki medycznej - wynika z opublikowanego w czwartek raportu.

- W krajach, które zapewniają wszystkim bezpieczną, niedrogą i wysokiej jakości opiekę medyczną, kobiety i dzieci mogą przetrwać i prawidłowo się rozwijać - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. - To jest siła powszechnej opieki medycznej - dodał.

Niestety, badania wskazują, że w 2018 r. zmarło 6,2 mln dzieci poniżej 15. roku życia (wśród nich 5,3 mln nie ukończyło 5 lat, z czego połowa zmarła w pierwszym miesiącu życia). Jednocześnie, ponad 290 tysięcy kobiet straciło życie na skutek komplikacji okołoporodowych.

Kobiety i noworodki są najbardziej narażone na śmierć w trakcie porodu i tuż po nim. Każdego roku umiera około 2,8 mln kobiet ciężarnych i noworodków, czyli "jedno życie" co 11 sekund. Jak podkreślają organizacje, dzieje się to głównie z przyczyn, którym potrafimy zapobiegać.

Dzieci są najbardziej narażone na śmierć w pierwszym miesiącu życia, zwłaszcza jeżeli urodzą się przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową, mają wady wrodzone, zakażenia lub podczas porodu wystąpiły komplikacje. Około 1/3 tych zgonów ma miejsce w pierwszym dniu życia, a prawie 3/4 - w pierwszym tygodniu.

- Na całym świecie narodziny są radosnym wydarzeniem. Jednak co 11 sekund poród kończy się rodzinną tragedią - powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. - Wykwalifikowany personel medyczny, czysta woda, odpowiednie odżywianie, podstawowe leki i szczepionki są niezbędne, aby matki i noworodki przeżyły. Musimy zrobić wszystko, aby zainwestować w powszechną opiekę medyczną i ocalić te istnienia - przekonuje H.Fore.

Ogromne nierówności na całym świecie

Kobiety i dzieci w krajach Afryki Subsaharyjskiej są o wiele bardziej narażone na śmierć niż w jakimkolwiek innym regionie świata. Szacuje się, że w Afryce Subsaharyjskiej ryzyko zgonu wśród matek jest niemal 50 razy wyższe niż w krajach wysokorozwiniętych, a dzieci w pierwszym miesiącu życia umierają tam 10 razy częściej niż ich rówieśnicy w krajach bogatych.

W 2018 r. jedno na 13 dzieci w krajach Afryki Subsaharyjskiej zmarło przez ukończeniem 5. roku życia. W Europie wskaźnik ten wynosi 1 na 196 dzieci. Jednocześnie,  jedna na 37 kobiet w Afryce Subsaharyjskiej jest narażona na śmierć w czasie ciąży lub porodu. Dla porównania, takie ryzyko u kobiet w Europie wynosi 1 na 6500.

80 proc. zgonów matek i dzieci na świecie ma miejsce w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Kraje dotknięte konfliktem lub kryzysem humanitarnym często mają słabe systemy opieki zdrowotnej, co oznacza, że kobiety i dzieci nie mają dostępu do podstawowej opieki ratującej życie.

Postęp związany z powszechną opieką medyczną

Dane wskazują, że świat poczynił znaczne postępy w zmniejszaniu umieralności dzieci i matek. Od 1990 r. o 56 proc. zmniejszyła się liczba zgonów wśród dzieci poniżej 15 lat (z 14,2 mln zgonów do 6,2 mln w 2018 r.). Kraje Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej osiągnęły największy postęp, zmniejszając o 80 proc. liczbę dzieci, które umierają przed piątymi urodzinami.

Z kolei w latach 2000-2017 globalny współczynnik umieralności matek zmniejszył się o 38 proc. Największy postęp osiągnęły kraje w Azji Środkowej i Południowej zmniejszając umieralność matek o 60 proc.

Białoruś, Bangladesz, Kambodża, Kazachstan, Malawi, Maroko, Mongolia, Rwanda, Timor Wschodni i Zambia - to niektóre z krajów, które osiągnęły znaczny postęp w zmniejszaniu wskaźnika umieralności dzieci i matek. Według autorów raportu, sukces ten można przypisać politycznej woli poprawy dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, inwestycje w personel medyczny czy wprowadzenie bezpłatnej opieki dla kobiet w ciąży i dzieci.

Inne przyczyny śmierci dzieci i matek

Choroby zakaźne takie jak zapalenie płuc, a także biegunka i malaria są odpowiedzialne za większość zgonów dzieci, które przeżyją pierwszy miesiąc. Wśród starszych dzieci główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności są wypadki drogowe, urazy i utonięcia.

Zgony matek są najczęściej spowodowane komplikacjami w ciąży i w trakcie porodu, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, krwotok lub infekcje. Ryzyko śmierci zwiększa się także na skutek choroby przewlekłej u matki.

Raport został przygotowany przez UNICEF, WHO, Bank Światowy i Wydział Narodów Zjednoczonych ds. Ludności. Więcej informacji na: http://www.childmortality.org/

Źródło: Unicef

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz