AOTMiT proponuje nowe taryfy za świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w opiece długoterminowej

20 Września 2019, 15:57 opieka

AOTMiT przygotował nowe projekty taryf za świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej. Jak wyjaśniono, ich przygotowanie zostało podyktowane znacznym wzrostem kosztów działalności zakładów opieki długoterminowej, a zwłaszcza kosztów osobowych. - W wyniku uaktualnienia analizy przeprowadzonej w 2017 r. otrzymano wartości o ok. 15 proc. wyższe niż te, które stanowiły docelowe taryfy świadczeń w 2022 r. - podkreśla AOTMiT.

AOTMiT opublikował raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń dotyczące świadczeńpielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Jak przypomina AOTMiT, świadczenia udzielane w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych były przedmiotem taryfikacji w 2017 r. i, zgodnie z rekomendacjami Rady ds. Taryfikacji, w Obwieszczeniu Prezesa AOTMiT z 15 marca 2018 r. ws.taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej uwzględniono stopniowe zwiększanie taryf przez 5 lat, do roku 2022.

- Przygotowanie nowych projektów taryf zostało podyktowane znacznym wzrostem kosztów działalności zakładów opieki długoterminowej, a zwłaszcza kosztów osobowych. W wyniku uaktualnienia analizy przeprowadzonej w 2017 r. otrzymano wartości o ok. 15 proc. wyższe niż te, które stanowiły docelowe taryfy świadczeń w 2022 r. - czytamy w raporcie z 18 września br.

Jak szacuje Agencja, wprowadzenie proponowanych taryf w życie skutkowałoby dodatkowymi wydatkami płatnika w 2020 r. na poziomie ok. 294 mln zł w stosunku do planowanych (wzrastających) nakładów. - Z uwagi na ten bardzo duży skutek finansowy oraz ograniczone możliwości płatnika, warte rozważenia wydaje się utrzymanie stopniowego implementowania proponowanych zmian, począwszy od IV kwartału 2019 r., z osiągnięciem docelowych taryf w 2022 r. - wskazuje AOTMiT.

Do raportów w sprawie ustalenia taryfy świadczeń można zgłaszać uwagi do 25 września 2018 roku. 

Źródło: AOTMiT

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz