Szczepienia przeciwko rotawirusom wreszcie dla wszystkich dzieci?

23 Września 2019, 13:08 dziecko niemowlę

Szczepienia przeciwko rotawirusom trzeba podać w ściśle określonym okresie życia niemowlaka. Koszt to kilkaset złotych za dawkę, a zależnie jaki preparat wybierzemy, potrzeba ich dwie lub trzy. Może to się zmienić. Jedna z ważnych decyzji w tej sprawie ma zapaść 30 września. 

Na najbliższym posiedzeniu 30 września Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Przygotowanie ma przyjąć stanowisko w sprawie zasadności stosowania w powszechnym szczepieniu realizowanym w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) szczepionki przeciwko rotawirusom.

Z pozoru błaha choroba, której objawem są głównie biegunki i wymioty, u najmłodszych dzieci może powodować odwodnienie i konieczność hospitalizacji. Na dodatek często dzieci zarażają się rotawirusami np. w czasie pobytu w szpitalu, z zupełnie innej przyczyny. Wirus bardzo łatwo przenosi się z dziecka na dziecko. Jedyną skuteczną formą przeciwdziałania mu są właśnie szczepienia. Podaje się je doustnie. 

- Śmierć, podatki i zakażenie rotawirusem - to w życiu rzeczy pewne, ale szczepiąc wszystkie dzieci przeciwko rotawirusom, możemy uchronić je przed groźnym odwodnieniem i koniecznością hospitalizacji – mówił w kwietniu tego roku pediatra dr hab. Ernest Kuchar, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego.

 

Mogą być oszczędności

Lekarze od wielu lat zabiegają o to, by szczepienie przeciwko rotawirusom było refundowane dla wszystkich dzieci i umieszczone w kalendarzu szczepień jako obowiązkowe. Na podstawie m.in. danych NFZ szacuje się, że oszczędności wynikające z unikniętych hospitalizacji mogą wynieść nawet 100 mln zł rocznie. Jak mówiono w kwietniu na konferencji, odejmując koszt finansowania szczepionek, roczny zysk netto NFZ może sięgnąć 30 mln zł, a ZUS mógłby oszczędzić dodatkowo 40 mln zł rocznie wskutek unikniętych zwolnień lekarskich rodziców opiekujących się chorymi dziećmi – wynika to z raportu przygotowanego przez HealthQuest.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz