Uwaga na ingenol mebutynianu u pacjentów z nowotworami skóry

24 Września 2019, 9:55

Producent leku Picato wydał ważny komunikat bezpieczeństwa dotyczący stosowania leku zawierającego ingenol mebutynianu. Podmiot odpowiedzialny Leo Pharma podkreśla konieczność zachowania szczególnej ostrożności stosując lek u pacjentów, u których w wywiadzie pojawiły się informacje o nowotworach skóry.

W komunikacie przekazanym za pośrednictwem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych producent leków podkreślił, że u pacjentów stosujących lek zawierający ingenol mebutynianu odnotowano przypadku raka płaskonabłonkowego skóry. Co więcej analiza danych z dostępnych badań klinicznych wykazała w części z nich zwiększone ryzyko zapadalności na nowotwory skóry. Dlatego też firma zwróciła się do pracowników fachowych, by ci informowali pacjentów stosujących lek o konieczności obserwacji wszelkich zmian skórnych i ewentualnej konsultacji z lekarzem w przypadku ich pojawienia się. Ponad to firma wskazała na konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności w przypadku stosowania leku u pacjentów w nowotworami skóry w wywiadzie.

Lek Picato stosowany jest u pacjentów dorosłych w leczeniu miejscowego rogowacenia słonecznego, bez hiperkeratozy, a także bez cech przerostu.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz