Stella Kyriakides nowym komisarzem UE ds. zdrowia

24 Września 2019, 12:21 europa komisja europejska parlament

Cypryjska polityk Stella Kyriakides ma zostać nowym komisarzem UE ds. zdrowia. Jest to doświadczona polityk i wieloletnia członkini parlamentu na Cyprze, a w latach 2017-2018 była także przewodniczącą Rady Europy.

63-latka jest psychologiem dziecięcym i studiowała w Manchesterze. W latach 1979–2006 zajmowała się psychologia dziecięcą przy Ministerstwie Zdrowia Cypru, a następnie została członkiem tamtejszego komitetu ds. Zdrowia. Brała również udział w kampanii walki z rakiem piersi na Cyprze i była odpowiedzialna za krajową strategię walki z tym nowotworem. 

Stella Kyriakides zamierza współpracować z europejskim przemysłem farmaceutycznym i zapewnić Europejczykom przystępne cenowo leki.

Chce ona również promować sprawne wdrożenie nowego rozporządzenia dotyczącego wyrobów medycznych w państwach członkowskich oraz zwiększyć potencjał e-zdrowia.

Do programu nowej komisarz należą też działania na rzecz zwalczania oporności na antybiotyki oraz zwiększanie świadomości w sprawie szczepień. Jako szósty cel jej pracy nowy przewodniczący Komisji Europejskiej w Niemczech widzi walkę z rakiem i odpowiednią prewencję.

Praca komisarza obejmuje również bezpieczeństwo żywności oraz dobrostan zwierząt i roślin, w tym stosowanie pestycydów i odpowiednich standardów w produkcji żywności.

Źródło: aerteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz